Infrastructură

Flutur anunță că centura Rădăuțiului va fi finalizată în decembrie



Gheorghe Flutur a verificat stadiul lucrărilor la șoseaua de centură a municipiului Rădăuți
Gheorghe Flutur a verificat stadiul lucrărilor la șoseaua de centură a municipiului Rădăuți

Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a anunțat că pe noua șosea de centură a municipiului Rădăuți se va putea circula începând cu luna decembrie 2020. Gheorghe Flutur a fost prezent, miercuri, pe șantierul șoselei de centură din Rădăuți, precizând că lucrările sunt finalizate în proporție de 91%. Flutur a spus că dacă vremea permite, constructorul a anunțat că în prima parte a lunii decembrie va finaliza lucrările.
El a arătat că pentru finalizarea investiției, Guvernul României a emis o hotărâre pentru exproprierea unor terenuri în vederea relocării unor conducte de gaze naturale. În același timp, președintele CJ Suceava a amintit că șoseaua de centură a municipiului Rădăuți are o lungime de 16,7 kilometri, valoarea investiției fiind de peste 21 de milioane de euro. „Este important că acum se lucrează la sensurile giratorii. Sunt șapte sensuri giratorii. Înțeleg să se lucrează și sunt în fază foarte avansată în momentul acesta. De asemenea, sunt peste 14 kilometri pe care s-a turnat covor asfaltic. Eu cred că având foarte multe utilaje concentrate aici, așa cum se poate observa, această centură se poate finaliza până la sfârșitul acestui an, o centură foarte necesară pentru municipiul Rădăuți”, a declarat Gheorghe Flutur.
El a spus că la ședința în care noul primar al Rădăuțiului, Bogdan Loghin, a depus jurământul, l-a rugat pe acesta să facă o analiză privind semnalizările de trafic ale tuturor străzilor care se intersectează cu centura ocolitoare. „Asta deoarece am văzut că cei care construiesc centura au început și marcajele, premarcările, dar foarte important este ca și municipiul Rădăuți să aibă marcaje, pe străzile locale de aici și la legăturile dintre acestea și centură, pentru fluidizarea traficului”, a arătat Flutur.
El a precizat că rădăuțenii așteaptă finalizarea acestei centuri pentru scoaterea de urgență a traficului greu din acest municipiu, în special din zona centrală. „Acest lucru se va realiza în perioada următoare, dar va trebui o implicare foarte mare și a autorităților locale și în primul rând a celor de aici, din Rădăuți, dar și ale localităților satelit ale municipiului. Și asta pentru că cele șapte sensuri giratorii fac legătura cu localitățile Dornești, Marginea, Volovăț sau Horodnic de Sus”, a spus Gheorghe Flutur. El a ținut să amintească faptul că bazele acestui proiect al centurii au fost puse încă din anii 2011-2012 când a fost licitată această investiție, după care a existat o pauză, între 2012 și 2018, când lucrările nu au fost finanțate. Șeful administrației județene a declarat că lucrările au fost reluate în anul 2018. „În acest an au fost alocate sume foarte importante de bani pentru finanțarea acestei lucrări și va fi un câștig uriaș pentru întreaga zonă a Rădăuțiului. Este o investiție care înseamnă dezvoltare economică pentru toată zona”, a încheiat Gheorghe Flutur.



Recomandări

Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei

Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei
Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei

Administrația județeană va promova două investiții de peste 184 de milioane de lei pentru refacerea unor drumuri afectate de calamitățile din 2025, în zona Broșteni – Dârmoxa

Administrația județeană va promova două investiții de peste 184 de milioane de lei pentru refacerea unor drumuri afectate de calamitățile din 2025, în zona Broșteni – Dârmoxa
Administrația județeană va promova două investiții de peste 184 de milioane de lei pentru refacerea unor drumuri afectate de calamitățile din 2025, în zona Broșteni – Dârmoxa

Consiliul Județean se alătură proiectului Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și alocă 6 milioane de lei pentru continuarea lucrărilor la Seminarul Teologic