„Fată de viscol”, expoziție de fotografie realizată de Lăcrămioara Georgeta Samson, la Muzeul Bucovinei



„Fată de viscol”, expoziție de fotografie realizată de Lăcrămioara Georgeta Samson, la Muzeul Bucovinei
„Fată de viscol”, expoziție de fotografie realizată de Lăcrămioara Georgeta Samson, la Muzeul Bucovinei

Muzeul Bucovinei va găzdui, în perioada 22 februarie – 10 martie, expoziția de fotografie „Fată de viscol”, realizată de artistul fotograf amator Lăcrămioara Georgeta Samson. Vernisajul expoziției va avea loc pe 22 februarie, la ora 17:00, în foaierul Muzeului Bucovinei. Prezintă criticul de artă Delia Ioana Leizeriuc. Invitați: Andrei Ceobanu și Cristian Patraș.
Suceveanca Lăcrămioara Georgeta Samson, de profesie asistent fizioterapeut, s-a îndrăgostit iremediabil de fotografie cu câțiva ani în urmă. Ea face parte din Clubul Fotografilor Suceveni, unde se întâlnesc oameni care împărtășesc aceeași pasiune, fotografia, oameni care surprind fețele și reacțiile oamenilor, emoțiile copiilor sau ale bătrânilor, surprind peisaje spectaculoase, în anotimpuri diferite, și apoi expun lucrările lor în diferite expoziții, spre bucuria privitorului. Lăcrămioara Georgeta Samson participă la diferite tabere de fotografie, alături de alți fotografi din Clubul Fotografilor Suceveni, precum Camelia Iordache, Mihaela Oprișan, Nicoleta Manuela Andrian etc., dar și alți fotografi din țară. Ca orice artist, și Lăcrămioara Georgeta Samson își dorește ca la vernisajul expoziției sale, de pe 22 februarie, să fie prezenți cât mai mulți oameni, care să se bucure de „poezia” din fotografiile sucevencei. Intrarea este liberă.



Recomandări

„Ferestre” către lumi imaginare, compoziții pline de energie, de culoare, realizate de Harry Meyer și expuse la Muzeul de Istorie

„Ferestre” către lumi imaginare, compoziții pline de energie, de culoare, realizate de Harry Meyer și expuse la Muzeul de Istorie
„Ferestre” către lumi imaginare, compoziții pline de energie, de culoare, realizate de Harry Meyer și expuse la Muzeul de Istorie

Trei muzee își deschid porțile gratuit pentru public în cadrul evenimentului european Noaptea Muzeelor, la Fălticeni

Trei muzee își deschid porțile gratuit pentru public în cadrul evenimentului european Noaptea Muzeelor, la Fălticeni
Trei muzee își deschid porțile gratuit pentru public în cadrul evenimentului european Noaptea Muzeelor, la Fălticeni

Emil Ursu: „Expoziția Ștefan Luchian de la Suceava reprezintă un moment istoric, este singura din România organizată în acest an”

Emil Ursu: „Expoziția Ștefan Luchian de la Suceava reprezintă un moment istoric, este singura din România organizată în acest an”
Emil Ursu: „Expoziția Ștefan Luchian de la Suceava reprezintă un moment istoric, este singura din România organizată în acest an”