Două nunți cu peste 200 de oameni, ”sparte” de polițiști



Comisar-șef Ionuț Epureanu - Nu dorim să aplicăm sancțiuni, dar nu vom tolera nerespectarea legii
Comisar-șef Ionuț Epureanu - Nu dorim să aplicăm sancțiuni, dar nu vom tolera nerespectarea legii

Peste 400 de polițiști, jandarmi, polițiști locali, pompieri militari, precum și reprezentanți ai Direcției Sanitare Veterinare și Pentru Siguranța Alimentelor, ai Direcției de Sănătate Publică și ai Inspectoratului Teritorial de Muncă au fost angrenați la final de săptămână într-o acțiune de amploare, pe linia verificării normelor de protecție împotriva Covid-19. Acțiunea a fost pusă în aplicare pe fondul creșterii numărului cazurilor de infectare în toată țara.
Au fost verificate 169 de societăți comerciale, printre ele și localuri în care aveau loc nunți, și au fost controlate peste 100 de mijloace de transport.
În cazul nunților au fost vizate mai multe locații și, din nou, au fost găsite probleme. Nici măcar acum, când legea permite evenimente în interior, cu număr limitat de persoane, legea nu este respectată. La două săli de nunți din Suceava erau peste 200 de participanți, polițiștii mai constatând că în locații nu sunt asigurate nici substanțe dezinfectante.
Conform comunicatului poliției, au fost aplicate amenzi de 6.000 de lei, așadar 3.000 de lei pentru fiecare eveniment.
Un alt capitol important este legat de cei care nu purtau măști în spații închise aglomerate, în special mijloace de transport în comun.
Polițiștii au depistat 17 persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, aplicându-le amenzi în cuantum total de 4.100 de lei.
Se poate observa că nu au fost aplicate foarte multe amenzi și s-a mers destul de mult și pe prevenire.
Comisarul-șef Ionuț Epureanu, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, a declarat: ”Nu dorim sancționarea cetățenilor, ci ca toți să conștientizeze că sănătatea și viața persoanelor sunt cele mai importante. Nu dorim să aplicăm sancțiuni, dar nu vom tolera nerespectarea legii. Vă recomandăm să păstrați distanțarea fizică, să purtați mască de protecție, să respectați modul de organizare a evenimentelor, să nu vă expuneți la riscuri. Purtați masca de protecție în mijloacele de transport, în magazine și în celelalte spații unde este obligatoriu. Evitați aglomerările de persoane, respectați numărul de persoane la un eveniment, vă protejați pe dumneavoastră și pe cei din jur”.



Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României