Doi copii de 12 ani au venit cu un „ajutor” la o bătrână și au fugit cu portmoneul



Polițiștii au recuperat suma de bani și au restituit-o femeii
Polițiștii au recuperat suma de bani și au restituit-o femeii

Doi minori în vârstă de 12 ani au fost prinși de polițiști după ce au furat un portmoneu din casa unei bătrâne în vârstă de 92 de ani. Vineri, în jurul orei 11.00, Postul de Poliție Capu Câmpului a fost sesizat cu privire la faptul că din locuința unei localnice de 92 de ani s-a furat o sumă de bani. Furtul fusese comis cu o zi înainte, joi, în jurul orei 15.00. Din cercetări a rezultat că bătrâna a fost căutată la domiciliu de doi copii de etnie romă care i-au spus că vin la ea cu un ajutor, mai precis o pungă cu alimente. Cei doi copii au acționat în echipă iar unul a intrat în casă, de unde a furat un portmoneu în care se afla suma de 50 de lei. Polițiștii s-au mișcat repede și s-au deplasat în comunitatea locală de romi. Au fost identificați doi copii în vârstă de 12 ani, care au recunoscut comiterea faptei. Polițiștii au recuperat și banii, suma de 50 de lei fiind predată bătrânei pe bază de proces verbal. Polițiștii au deschis dosar penal pentru furt însă acesta nu va avea finalitate. Minorii până în 14 ani nu răspund penal. Se remarcă vârsta foarte mică a acestor copii, foarte probabil împinși de la spate de adulți pentru a fura.



Recomandări

Nepot arestat după ce a pulverizat spray iritant înspre bunici și i-a amenințat cu cuțitul, în căutare de bani

Nepot băgat în arest după ce a pulverizat spray iritant înspre bunici și i-a amenințat cu cuțitul, în căutare de bani
Nepot băgat în arest după ce a pulverizat spray iritant înspre bunici și i-a amenințat cu cuțitul, în căutare de bani

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice
Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”