Facilități

Deputatul PNL Angelica Fădor anunță că primăriile cu excedent bugetar vor păstra banii



Deputatul PNL de Suceava Angelica Fădor
Deputatul PNL de Suceava Angelica Fădor

Deputatul PNL de Suceava Angelica Fădor a anunțat că excedentele bugetare ale primăriilor vor rămâne la dispoziția acestora, în baza unei decizii a Guvernului PNL. Angelica Fădor a subliniat că hotărârea vine în sprijinul comunităților locale. „Altfel spus, Guvernul a decis să abroge alineatul din Ordonanța 12/ 2019 care prevede că excedentele anuale ale bugetelor locale rezultate la încheierea exercițiului financiar al anului 2019 se regularizează cu bugetul de stat”, a spus Angelica Fădor. Ea a explicat că prin această măsură, PNL vine în sprijinul primăriilor care au reușit, pe parcursul anului, să strângă fonduri pe care le pot folosi pentru investiții sau activități curente. În același timp, deputatul liberal sucevean a arătat că nici primăriile aflate în mare dificultate nu vor fi lăsate să intre în incapacitate de plată, Guvernul asigurând, prin rectificarea bugetară, necesarul financiar pentru ca acestea să poată încheia anul cu bine. Angelica Fădor a mai declarat că situația bugetară lăsată de Guvernul PSD nu este una pozitivă, însă Guvernul PNL va lua toate măsurile ca nici o categorie socială să nu fie afectată. Nu în ultimul rând, ea a dat asigurări că PNL va guverna cu responsabilitate și onestitate față de români.



Recomandări

Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului

Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului
Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului

Deputatul AUR de Suceava Florin Pușcașu îl cere lui Ilie Bolojan să anunțe dacă lasă noului Guvern vreo soluție pentru reducerea prețului energiei