Cea de-a doua ediție a Festivalului „Mărul de aur”, organizat în comuna Vatra Moldoviței, a fost anulată. Primarul acestei comune, Virgil Saghin, a anunțat că evenimentul ar fi trebuit să se desfășoare astăzi, de Sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, însă, din cauza crizei economice, s-a luat decizia anulării lui.
„Ne exprimăm regretul că acest festival nu se poate ține din cauza crizei financiare și a condițiilor meteorologice nefavorabile”, a spus Saghin.
El a arătat că fondurile de care dispune administrația locală vor fi folosite în special pentru cofinanțarea proiectelor europene la care Primăria Vatra Moldoviței a obținut finanțare. Virgil Saghin a arătat că Vatra Moldoviței va beneficia de aproximativ trei milioane de euro din fonduri europene, pentru punerea în practică a două proiecte din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală.
Unul dintre proiecte, în valoare de 2,5 milioane de euro, prevede reabilitarea a 9,3 kilometri de drum, înființarea unui centru de zi pentru copii și achiziționarea de costume populare și instrumente muzicale pentru Ansamblul Artistic „Gura Izvorului” din Vatra Moldoviței. Cel de-al doilea proiect, de 400.000 de euro, vizează constituirea unui centru local de informare și promovare turistică.





