Colectare selectivă

Cristi Crețu a inaugurat ultima investiție din proiectul Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor



Vicepreședintele Consiliului Județean Suceava Cristi Crețu a inaugurat stația de transfer a deșeurilor din municipiul Fălticeni
Vicepreședintele Consiliului Județean Suceava Cristi Crețu a inaugurat stația de transfer a deșeurilor din municipiul Fălticeni

Vicepreședintele Consiliului Județean Suceava Cristi Crețu a inaugurat, vineri, ultima investiție realizată în cadrul proiectului Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor. Este vorba despre stația de transfer a deșeurilor din municipiul Fălticeni, la inaugurare fiind prezenți și reprezentații constructorilor care au realizat lucrările. Cristi Crețu a spus că odată cu această stație de transfer se finalizează toate investițiile prin programul Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor din județ. „Acest program de gestionare al deșeurilor din județul Suceava este unul foarte complex, finanțat din fonduri europene. Valoarea totală a investițiilor din întreg județul se ridică la aproximativ 33,5 milioane de euro”, a declarat Cristi Crețu. El a amintit că prin acest proiect, în județ au fost construite două depozite ecologice de deșeuri, la Moara și Pojorâta, trei stații de transfer, la Fălticeni, Câmpulung Moldovenesc și Rădăuți, precum și două centre de colectare a deșeurilor voluminoase, în Gura Humorului și Vatra Dornei. Vicepreședintele CJ Suceava a mai declarat că tot prin acest proiect au fost închise și ecologizate șapte depozite de deșeuri neconforme, din Suceava, Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei, Fălticeni, Rădăuți și Siret, au fost amenajate 1.242 de platforme de colectare a deșeurilor și s-au achiziționat 44.000 de unități de compostare și 7.362 de euro containere. Cristi Crețu a subliniat faptul că SMID este un proiect foarte important pentru județul Suceava, care va contribui la creșterea gradului de colectare selectivă a deșeurilor și care respectă cerințele de mediu din prezent.


Cristi Crețu a inaugurat ultima investiție din proiectul Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor
Cristi Crețu a inaugurat ultima investiție din proiectul Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor
Cristi Crețu a inaugurat ultima investiție din proiectul Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor
Cristi Crețu a inaugurat ultima investiție din proiectul Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor
Cristi Crețu a inaugurat ultima investiție din proiectul Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor
Cristi Crețu a inaugurat ultima investiție din proiectul Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor
Vicepreședintele Consiliului Județean Suceava Cristi Crețu a inaugurat stația de transfer a deșeurilor din municipiul Fălticeni
Vicepreședintele Consiliului Județean Suceava Cristi Crețu a inaugurat stația de transfer a deșeurilor din municipiul Fălticeni


Recomandări

Alianța Liderilor din Economia Sucevei (ALES), întrunire cu reprezentanții SUA, despre oportunități și puterea de a fi ”împreună”

1 Alianța Liderilor din Economia Sucevei (ALES), întrunire cu reprezentanții SUA, despre oportunități și puterea de a fi ”împreună”
1 Alianța Liderilor din Economia Sucevei (ALES), întrunire cu reprezentanții SUA, despre oportunități și puterea de a fi ”împreună”

Administrația județeană va promova două investiții de peste 184 de milioane de lei pentru refacerea unor drumuri afectate de calamitățile din 2025, în zona Broșteni – Dârmoxa

Administrația județeană va promova două investiții de peste 184 de milioane de lei pentru refacerea unor drumuri afectate de calamitățile din 2025, în zona Broșteni – Dârmoxa
Administrația județeană va promova două investiții de peste 184 de milioane de lei pentru refacerea unor drumuri afectate de calamitățile din 2025, în zona Broșteni – Dârmoxa

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Gheorghe Șoldan începe cel mai mare proiect de modernizare a drumurilor din istoria Consiliului Județean Suceava, de 85 de milioane de euro

Gheorghe Șoldan începe cel mai mare proiect de modernizare a drumurilor din istoria Consiliului Județean Suceava, de 85 de milioane de euro
Gheorghe Șoldan începe cel mai mare proiect de modernizare a drumurilor din istoria Consiliului Județean Suceava, de 85 de milioane de euro