Victimă

Copil de 9 ani, accidentat grav de o mașină, la Dumbrăveni



Un copil în vârstă de 9 ani, din Dumbrăveni, a suferit leziuni grave după ce a fost acroșat de o mașină, în timp ce se deplasa pe marginea părții carosabile. Accidentul a avut loc pe 2 ianuarie, în jurul orei 15.30, pe DJ 208B, în comuna Dumbrăveni, dinspre Siminicea spre DN 29 Suceava-Botoșani.
Din cercetările preliminare ale polițiștilor rutieri rezultă că șoferul, Doru Adrian P., în vârstă de 22 de ani, din Dumbrăveni, aflat la volanul unui Audi A4, l-a acroșat pe minor după o curbă periculoasă la dreapta, care i-a obturat vizibilitatea.
Copilul de 9 ani a fost preluat de o ambulanță și transportat la Spitalul Județean Suceava. Minorul a fost diagnosticat preliminar cu fracturi la nivelul masivului facial, contuzii hemoragice frontale, edem cerebral difuz și fracturi costale. Leziuni grave așadar, minorul rămânând internat la Spitalul Județean Suceava.
Șoferul a fost verificat cu aparatul etilotest, rezultând că nu era băut.
Polițiștii au deschis un dosar penal și continuă ancheta, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. Polițiștii nu s-au pronunțat, în primă fază, referitor la cine este vinovat de acest accident. Ce s-a putut stabili deocamdată este doar că minorul se deplasa pe partea carosabilă. În ceea ce-l privește pe șofer, o expertiză ar putea lămuri, dacă va fi cazul, cu ce viteză circula în localitate.



Recomandări

Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava

Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava
Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava