Copii lăsați în plata domnului



Mi se rupe inima de mila copiilor lăsați de izbeliște de părinții plecați în străinătate. Pe părinți îi doare la trișcă. Au tăiat-o și-și văd de noua lor viață. Pentru actuala lor existență, copiii sunt un balast, care trebuie aruncat peste bord. Sunt niște părinți la fel de responsabili ca maidanezii sau mâțele de pripas, care se înmulțesc fiindcă așa le cere instinctul.
Pe copiii lăsați de izbeliște îi crește cine apucă. În cel mai bun caz, o bunică, o mătușă sau chiar o străbunică. Educația lor e la mâna a treia. Se face în stradă. Școala nu-i atrage cu nimic. Cine să-i verifice dacă își fac lecțiile? Analfabetismul e destinul lor. Școala vieții e singura care contează.
În lipsa părinților naturali, nimeni nu le poate suplini acestora rolul. Copiii cresc aidoma buruienilor. Unii ajung infractori, alții fac depresii și-și taie gâtul sau se spânzură.
De multe ori, atât de tare le lipsesc mama și tata, încât se joacă ei de-a tata și de-a mama, cum au văzut pe net. Devin părinți la 12 și la 13 ani, că mai devreme nu se poate.
Copii care fac copii. Să nu se mai plângă specialiștii că populația îmbătrânește, că românul nu mai puiește cu însuflețirea de altădată. Nu se înmulțește cine ar trebui? Astea-s deja fleacuri. Numărul să iasă.
Cred că, în România, dreptul de a avea urmași ar trebui să se acorde în urma unui examen complex, mai dificil ca cel pentru obținerea doctoratului, de exemplu. Să fie examen de sală, cu teste grilă, care să ateste că viitorul tată și viitoarea mamă știu ce efort – financiar și nervos – presupune să crești un copil. Să fie tot tacâmul, inclusiv examen de traseu, cu sculări bruște noaptea din somn, pentru alăptare, pentru schimbare de scutece și cântece de leagăn. Cui nu-i în stare să i se înnoade puța.
De dreptul de a avea copii n-ar trebui să se bucure orice cretin de român. Doar așa am avea o țară mult mai săracă în nenorociri.



Recomandări

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice
Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”

Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”
Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă