Cioloș, în Vietnam: 3200 de vietnamezi care au studiat în România pot contribui la reluarea relațiilor de cooperare



Premierul Dacian Cioloș s-a întâlnit marți la Hanoi cu omologul său vietnamez, Nguyen Xuan Phuc, cu care a discutat despre reluarea relațiilor de cooperare româno-vietnameze, șeful Executivului român afirmând că cei peste 3200 de vietnamezi care au studiat în România pot contribui la acest obiectiv, scrie Mediafax.”Relațiile noastre tradiționale sunt recunoscute. Sunt 66 de ani de când România colaborează cu Republica Socialistă Vietnam și dorim ca în continuare, în anii următori, să întărim aceste relații pe bază de prietenie, pornind de la pragmatism și de la realism. Vietmanul cunoaște o dezvoltare economică impresionantă în acești ultimi ani și România dorește ca Vietnamul să fie un partener privilegiat în această parte a Asiei. Acesta este unul dintre motivele pentru care ne aflăm aici”, a spus Dacian Cioloș în timpul convorbirilor oficiale cu delegația guvernului Republicii Socialiste Vietnam condusă de premierul Nguyen Xuan Phuc.



Recomandări

Premierul Cioloș merge în Vietnam: De foarte multă vreme un prim-ministru al României sau un șef de stat nu s-a mai oprit aici

Cioloș îl propune pe rectorul Universității din București, Mircea Dumitru, ministru al Educației. Care sunt propunerile pentru Transporturi si Relațiile cu Românii de Pretutindeni

Cioloș, după întrevederea cu Hollande: Am sugerat intensificarea relațiilor economice. România va susține orice inițiativă care merge spre un Schengen solid