Butelii cu freon, descoperite într-un microbuz care venea din Ucraina



Butelii cu freon, descoperite într-un microbuz care venea din Ucraina
Butelii cu freon, descoperite într-un microbuz care venea din Ucraina

Mai multe butelii cu freon, dar și țigări de contrabandă au fost descoperite într-un microbuz care venea din Ucraina. Microbuzul condus de un șoferiță de 34 de ani, cu dublă cetățenie, română și ucraineană, s-a prezentat pentru intrarea în țară prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Siret în după-amiaza zilei de duminică. În bagajele personale au fost descoperite ascunse 80 de pachete de țigări, iar după bancheta din spate 4 recipiente cu agent refrigerant (freon) pentru care conducătoarea auto nu a putut prezenta documente justificative. Recipientele cu freon, în valoare totală de 11.200 lei, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor. Țigările în valoare de 140 lei au fost confiscate, iar femeia a fost amendată de lucrătorii vamali cu 5.000 de lei. Aceasta s-a ales și cu dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de tentativă la contrabandă calificată și transport și tranzit de substanțe și preparate periculoase.



Recomandări

Cine sunt polițiștii de frontieră și vameșii puși sub acuzare în dosarul privind trei grupări care treceau prin vamă pesticide, butelii cu freon sau rochii de mireasă

Cine sunt polițiștii de frontieră și vameșii puși sub acuzare în dosarul privind trei grupări care treceau prin vamă pesticide, butelii sau rochii de mireasă
Cine sunt polițiștii de frontieră și vameșii puși sub acuzare în dosarul privind trei grupări care treceau prin vamă pesticide, butelii sau rochii de mireasă

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore
Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore