Băut și fără permis, a fugit de polițiști până ce s-a împotmolit cu mașina pe un ogor



Urmărire în noapte
Urmărire în noapte

Așa cum ne-am obișnuit deja nu poate trece un final de săptămână fără ca cel puțin un șofer pericol public să se angajeze în urmăriri periculoase cu poliția după el. Prin urmare, noi incidente grave în timpul urmăririlor de acest gen par inevitabile.
Sâmbătă noapte, în jurul orei 23.00, un echipaj de poliție care se afla pe drumul județean din satul Berești, comuna Hănțești, a efectuat semnal de oprire unui autoturism VW, care se deplasa din sensul opus mașinii de poliție.
Șoferul nu a oprit, din contră a mărit viteza de deplasare.
Polițiștii au plecat în urmărire cu autospeciala de serviciu iar la un moment dat au observat că fugarul a efectuat virajul la stânga pe un drum secundar. Pe acest drum, șoferul a pătruns cu autoturismul pe un teren agricol, unde a mai parcurs aproximativ 100 metri. Apoi, a coborât din mașină și a încercat să fugă pe jos. Polițiștii erau deja lângă el, astfel că fugarul a fost prins și încătușat.
Bărbatul nu avea asupra sa nici un document dar polițiștii știau deja despre cine este vorba. Localnicul Robert P. nu este posesor de permis de conducere pentru nici o categorie auto.
Așa cum se întâmplă adesea, cel care nu are permis mai și consumă alcool pentru a prinde ”curaj” înainte de a se urca la volan.
Localnicul din Hănțești avea concentrația de 1,01 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind ulterior condus la Spitalul de Urgență Suceava, unde i-au fost prelevate două probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Polițiștii au deschis dosar penal privind infracțiunile de ”conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe” și ”conducerea unui vehicul fără permis de conducere” și continuă cercetările, așteptând rezultatul alcoolemiei.
În mod normal, concentrația de alcool în sânge se va cifra în jurul valorii de 2 la mie.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro