Reacție

Băsescu a semnat decretul privind suspendarea lui Nagy



Băsescu a semnat decretul privind suspendarea lui Nagy
Băsescu a semnat decretul privind suspendarea lui Nagy

Președintele Traian Băsescu a semnat, ieri, decretul privind suspendarea lui Zsolt Nagy din funcția de ministru al Comunicațiilor și Tehnologiei Informației, a informat Administrația prezidențială.
Președinția mai precizează, într-un comunicat de presă, că Zsolt Nagy se află în curs de urmărire penală la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de sprijinire a unui grup infracțional organizat cu caracter transnațional.
„Decretul cu numărul 599 din data 11 iunie 2007 a fost trimis spre publicare la Monitorul Oficial al României”, menționează sursa citată.
Nagy: Decizia de suspendare luată de Traian Băsescu este una politică
Ministrul Comunicațiilor, Zsolt Nagy, a declarat, ieri, după întâlnirea cu procurorii în dosarul privatizărilor că decizia de suspendare luată de președintele Traian Băsescu este una politică, pe motiv că UDMR a anunțat că nu va sprijini moțiunea de cenzură.
„Este o decizie politică, luată după momentul referendumului, când UDMR a anunțat că nu va sprijini moțiunea de cenzură, deci că nu se poate realiza obiectivul de dărâmare a guvernului cu sprijinul UDMR”, a spus Nagy.
Acesta a arătat că nu a primit încă un document oficial cu privire la suspendarea sa din funcție.
Întâlnirea lui Nagy cu procurorii Parchetului instanței supreme a durat o oră și jumătate, în acest timp ministrul declarând că a început studierea materialului de urmărire penală.
Întrebat în legătură cu acest dosar, Nagy a subliniat, încă odată, că este un șantaj politic la adresa UDMR.



Recomandări

O pedeapsă cu suspendare a fost transformată de judecători în condamnare cu executare pentru un tânăr care a lovit o elevă cu un par în cap

O pedeapsă cu suspendare a fost transformată de judecători în condamnare cu executare pentru un tânăr care a lovit o elevă cu un par în cap
O pedeapsă cu suspendare a fost transformată de judecători în condamnare cu executare pentru un tânăr care a lovit o elevă cu un par în cap

Deputatul AUR Petrică Negrea: ”Căderea Guvernului este un semnal de alarmă că România are nevoie de direcție și responsabilitate”