Condamnare

Bărbat judecat pentru înșelăciune, trimis aproape doi ani după gratii



Un bărbat în vârstă de 38 de ani, din comuna Baia, a fost ridicat de polițiști de la domiciliu în baza unei condamnări definitive la o pedeapsă de 1 an și 10 luni de închisoare, pentru comiterea infracțiunilor de „înșelăciune” și „uz de fals”.
Costică Biserică a fost ridicat de la domiciliu și dus la Penitenciarul Botoșani, unde își va executa pedeapsa.
Bărbatul a fost judecat pentru fapte de înșelăciune repetate comise față de societatea Agro Semchim SRL, căruia inculpatul trebuie să-i plătească suma de 163.000 de lei, calculată ca prejudiciu provocat prin contracte neonorate.
Bărbatul din comuna Baia a scăpat cu o pedeapsă relativ ușoară la Curtea de Apel Suceava, în condițiile în care prima instanță – Judecătoria Fălticeni, îi stabilise o pedeapsă finală de 3 ani și 8 luni de închisoare.



Recomandări

La mai bine de 4 ani de la comiterea accidentului în care au murit doi oameni, fugarul activist de mediu Tiberius Vatamaniuc este acuzat de omor calificat

Un tânăr care a comis un accident rutier acum mai bine de cinci ani a fost trimis să mediteze la pușcărie

Pe 6 ianuarie 2021, un bărbat în vârstă de 49 de ani, care se deplasa pe bicicletă, și-a găsit sfârșitul, fiind lovit din spate de un autoturism
Pe 6 ianuarie 2021, un bărbat în vârstă de 49 de ani, care se deplasa pe bicicletă, și-a găsit sfârșitul, fiind lovit din spate de un autoturism

Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani

Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani
Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani