Realități

Autoritățile locale sucevene nu-și cunosc obligațiile privind colectarea deșeurilor



– Garda de Mediu Suceava va intensifica, în perioada următoare, controalele ce au drept scop starea de curățenie în localitățile din județ
Conducerea Comisariatului Județean al Gărzii de Mediu Suceava va continua seria de controale privind starea de curățenie a localităților din județ, acțiuni începute încă din primăvară. Comisarul șef Constantin Harasim a declarat că încă există probleme în ceea ce privește strategia de gestionare a deșeurilor și salubrizarea localităților, în foarte multe zone din județ primarii ignorând practic noile reglementări în domeniul mediului. Deși scopul principal al controalelor va fi conștientizarea populației privind necesitatea colectării selective a deșeurilor și transportul acestora în rampe ecologice, nu vor fi excluse nici amenzile aplicate autorităților locale care nu respectă legislația în vigoare.
Primăriile și consiliile locale au obligația de a implementa strategii și programe pentru gestionarea deșeurilor, de a asigura colectarea selectivă, transportul, neutralizarea, valorificarea și eliminarea finală a deșeurilor de pe raza localității, inclusiv a deșeurilor menajere periculoase, de a amenaja spațiile necesare pentru colectarea selectivă a deșeurilor, dotarea acestora cu containere specifice fiecărui tip de deșeu și de a lua măsurile necesare asigurării curățeniei pe teritoriul localității pe care o administrează.
Comisarul Harasim a precizat că acțiunile de control se vor axa, în continuare, pe zonele turistice din județul Suceava, pe cursurile de apă unde încă există adevărate gropi de gunoi și în zonele cu vegetație din ariile protejate.



Recomandări

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu
Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan
Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan