Control două instituții

Amenzi de peste 200.000 de lei pentru depozitări de deșeuri în fosta groapă de gunoi de la Rădăuți



Depozitul de deșeuri găsit la controlul în teren
Depozitul de deșeuri găsit la controlul în teren

Comisari ai Gărzii de Mediu Suceava și inspectori de la Sistemul de Gospodărire a Apelor au descins în control, în urma primirii unei petiții, la Rădăuți, la fosta groapă de gunoi a orașului, oficial închisă. Informația era că nu se respectă legislația, iar mari cantități de deșeuri sunt în continuare duse acolo.
”La verificările în teren s-a constatat că operatorul SERVICII COMUNALE SA din municipiul Rădăuți a depozitat în vederea eliminării deșeuri de orice fel (pomi de Crăciun, canapele, anvelope uzate, deșeuri textile, deșeuri menajere, deșeuri din hârtie/carton, deșeuri din folie/pet, deșeuri din plastic, deșeuri din construcții, cadavre de animale etc.), drept urmare societății i s-au impus măsuri ferme de remediere a deficiențelor constatate și s-au aplicat sancțiuni contravenționale”, a transmis Garda de Mediu Suceava.
Amenzile la neregulile de acest gen nu sunt deloc mici.
Astfel, Garda de Mediu a aplicat o amendă de 70.000 de lei, în baza OUG 92/2021, privind regimul deșeurilor, și încă o amendă de 100.000 de lei, la OUG 195/2005, privind protecția mediului.
Sistemul de Gospodărire a Apelor a aplicat o amendă de 35.000 de lei, în baza prevederilor privind Legea Apelor.
Aceste sancțiuni pot fi contestate în instanță, însă dacă rămân definitive se achită integral.



Recomandări

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu
Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Agenți economici amendați pentru că nu foloseau case de marcat, după o razie la Salcea, Dumbrăveni și Siminicea

Agenți economici amendați pentru că nu foloseau case de marcat, după o razie la Salcea, Dumbrăveni și Siminicea
Agenți economici amendați pentru că nu foloseau case de marcat, după o razie la Salcea, Dumbrăveni și Siminicea