Amendă de 80.000 de lei pentru Florconstruct pentru exploatare ilegală de balast



Amendă de 80.000 de lei pentru Florconstruct pentru exploatare ilegală de balast
Amendă de 80.000 de lei pentru Florconstruct pentru exploatare ilegală de balast

Probleme pentru firma Florconstruct după ce mai mulți angajați ai societății au fost prinși în flagrant în timp ce exploatau balast din albia râului Suceava fără a avea și documente legale în acest sens. Controlul a avut loc în urmă cu circa o săptămână, iar între timp s-au luat și primele măsuri împotriva celor de la Florconstruct, iar consecințele pot fi chiar și de ordin penal. Potrivit unui răspuns transmis redacției cotidianului ”Monitorul de Suceava”, reprezentanții Sistemului de Gospodărire a Apelor (SGA) Suceava au constatat o exploatare ilegală pe râul Suceava, în zona Verești. Mai exact, utilajele firmei Florconstruct extrăgeau agregate minerale fără a deține autorizație de gospodărire a apelor. Este vorba de o zonă de 957 metri pătrați, de unde s-au extras fără acte 912 metri cubi de balast, adică cel puțin 45 de camioane. Pentru acest furt de agregate minerale, SGA a aplicat o amendă de 80.000 de lei și a aplicat penalități ”cu de 10 ori contribuția”. În plus, în vecinătatea zonei unde au fost depistate utilajele firmei Florconstruct au fost identificate alte urme de exploatare ilegală și denivelări, motiv pentru care reprezentanții SGA Suceava au depus la Poliție și o plângere penală. Contactat telefonic, Vasile Florea, administratorul firmei Florconstruct, a precizat că este la curent cu controlul pe care l-au derulat cei de la Apele Române, dar nu poate oferi informații suplimentare și un punct de vedere argumentat până nu se va consulta cu juristul societății. Cert este că datele furnizate de o instituție a statului român a confirmat negru pe alb că angajații firmei Florconstruct au furat cel puțin 45 de camioane cu balast, o hoție la drumul mare care s-a petrecut zile în șir. Or, exploatare ilegală de balast e greu de crezut că se derula fără știrea administratorului Vasile Florea, care nu a mai avut nevoie de o consultare cu juristul societății.



Recomandări

Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, și colegul ”activist de mediu” nu au scăpat de controlul judiciar contestat la două instanțe

Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, din municipiul Suceava, și Dumitru Dan Buta, din Bilca
Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, din municipiul Suceava, și Dumitru Dan Buta, din Bilca

Autointitulatul activist de mediu Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, și fostul coleg din SOS Bilca, plasați sub control judiciar pentru acuzațiile de șantaj

Tăieri ilegale de arbori, în valoare de 34.000 de lei, identificate de Garda Forestieră Suceava, în luna martie

Tăieri ilegale de arbori, în valoare de 34.000 de lei, identificate de Garda Forestieră Suceava, în luna martie
Tăieri ilegale de arbori, în valoare de 34.000 de lei, identificate de Garda Forestieră Suceava, în luna martie