Nerespectarea legii

Administratorul unei firme s-a ales cu dosar penal pentru că avea pe „stoc” sute de litri de ulei uzat



Administratorul unui service auto din Vama s-a ales cu dosar penal în urma unui control derulat de reprezentanții IPJ Suceava și cei ai Gărzii de Mediu Suceava. În baza unor informații pe care le-au obținut anterior, membrii echipei de control au aflat că administratorul, o femeie în vârstă de 41 de ani, nu a eliminat sau valorificat cantitatea de 500 de litri de ulei uzat.
Pentru că avea obligația să facă acest lucru, polițiștii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracțiunii de „neluarea măsurilor de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit deșeuri”.
În plus, administratorul va fi obligat să achite contravaloarea operațiunilor de valorificare/eliminare a uleiului uzat, conform procedurilor legale privind regimul deșeurilor periculoase.



Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă