Bătăi de cap

A ajuns în carantină după ce a revenit din Italia, cu câinele de companie și 30 de papagali în mașină



Cu un caz deosebit s-au confruntat polițiștii suceveni în cursul nopții de joi spre vineri, când un bărbat din comuna Frătăuții Noi s-a întors din Italia, în mașină având cu el câinele de companie și 30 de papagali. Intrarea acestuia pe teritoriul țării a fost semnalată polițiștilor joi la prânz, când mașina condusă de bărbatul care se întorcea din Italia a intrat prin Vama Nădlac și se îndrepta spre Suceava.
În jurul orei 23.00 el a fost așteptat de polițiști, care conform legii i-au fixat o locație pentru a intra în carantină pentru următoarele 14 zile și a fost preluat de un convoi de echipaje până la locul de carantinare. Situația a fost mai complicată cu animalele, despre care bărbatul le-a povestit că sunt singurii săi apropiați și care aveau nevoie de un loc de cazare și îngrijire pe toată durata perioadei de carantină.
Printr-o colaborare bună cu partenerii sociali ”Casa lui Patrocle”, câinele a fost preluat în îngrijirea asociației, iar cei 30 de papagali au fost transportați la un complex turistic din județ, unde vor fi găzduiți pentru perioada care urmează.



Recomandări

Pușcărie cu executare pentru un sucevean care a incendiat de două ori casa unei femei și a omorât un câine

Pușcărie cu executare pentru un sucevean care a incendiat de două ori casa unei femei și a omorât un câine
Pușcărie cu executare pentru un sucevean care a incendiat de două ori casa unei femei și a omorât un câine

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control