marţi, 17 iun 2008 - Anul XIII, nr. 140 (3821)

Marţi, 17 Iunie 2008 (23:45:32)

Reprezentativa Italiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Franţa, într-un meci contând pentru ultima etapă a grupei C de la Euro-2008.
  Golurile învingătorilor au fost marcat de Pirlo '25 din penalti şi De Rossi '62.

În minutul 24, Toni a scăpat singur spre poarta apărată de Buffon, Abidal l-a faultat din spate în careu, iar arbitrul Lubos Michel a dictat penalti si l-a eliminat pe fundaşul francez.

Penaltiul a fost transformat cu siguranţă de Pirlo şi Italia a deschis scorul.

Italienii şi-au majorat avantajul în minutul 62, atunci când De Rossi a şutat din lovitură liberă de la 30 de metri, iar balonul deviat de Henry s-a oprit în poarta apărată de Coupet.

Franţa: 23. Coupet - 14. Clerc, 5. Gallas, 3. Abidal, 13. Evra - 10. Govou (8. Anelka '66), 20. Toulalan, 6. Makelele, 22. Ribery (11. Nasri '10; 2. Boumsong '26) - 12. Henry, 9. Benzema. Antrenor: Raymond Domenech.

Italia: 1. Buffon - 19. Zambrotta, 2. Panucci, 4. Chiellini, 3. Grosso - 10. De Rossi, 21. Pirlo (13. Ambrosini '55), 8. Gatusso (22. Aquilani '82) - 20. Perrotta (16. Camoranesi '64) - 18. Cassano, 9. Toni. Antrenor: Roberto Donadoni.

Cartonaşe galbene: Evra '18, Govou '47, Boumsong '72, Henry '85 / Pirlo '44, Chiellini '45+4, Gatusso '54

Cartonaş roşu: Abidal '24

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Lubos Michel - Roman Slysko, Martin Balko (toţi din Slovacia). Arbitru de rezervă a fost Viktor Kassai (Ungaria).

Mijlocaşii italieni Pirlo şi Gatusso, care au primit cartonaşe galbene în partida cu Franţa, vor fi suspendaţi la partida din sferturile de finală cu formaţia Spaniei.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Italia a învins Franţa şi s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European.
 Vizualizări articol: 695 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Italia a învins Franţa şi s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European0.05