vineri, 7 aug 2015 - Anul XX, nr. 181 (5993)

Preliminarii Liga Campionilor

Steaua, învinsă la Belgrad de propriile greşeli

Steaua a ratat calificarea în play-off-ul UEFA Champions League, după un meci de infarct cu Partizan. În infernul de la Belgrad, gazdele au deschis scorul după doar opt minute, atunci când Babovic a profitat de lipsa de comunicare dintre Cojocaru şi Papp.

Steaua a reacţionat însă destul de repede și a reușit egalarea după doar trei minute prin Sulley Muniru. Adi Popa a pasat bine în față, în careu, Hamroun a recentrat din prima, Tade s-a luptat foarte bine, într-un duel aerian cu Fabricio, apoi Vulicevic a deviat pe spate cu capul, după ce a sărit alături de Chipciu, și Muniru a șutat bine din interiorul careului, în dreapta porții lui Zivkovic.

Roș-albaștrii au profitat de oportunitate și au zburdat pe teren. Tade putea face 2-1, dar șutul său a fost deviat în transversală de Zivkovic (27). Roş-albaştrii au trecut totuşi în avantaj (33) după o fază construită de Alcenat şi Adi Popa şi finalizată de Hamroun. Până la pauză a înscris și Bojinov, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Din păcate, startul reprizei a doua avea să-și pună amprenta pe rezultatul final, precum și pe echipa calificată în play-off. La trei minute de la reluare, Papp a greșit din nou, de data aceasta cu o preluare, sârbii au atacat rapid și Varela s-a văzut nevoit să-l agațe din spate pe Brasanac. Penalty pentru sârbi și eliminare a fundașului central al Stelei

Centralul ungur a arătat punctul cu var, chiar dacă faultul a fost în afara careului, dar Zeița Fortuna a mai ținut o dată cu noi și Bojinov a tras în bară. După un gol corect anulat și după un penalty ratat, cum puteau egala sârbii, dacă nu cu noroc. Papp a deviat în propria-i poartă şutul lui Jevtovic și tribunele au sărit în aer. Era minutul 60, scorul era egal și tot Steaua calificată.

Peste doar trei minute, Tade putea turna definitiv plumb în ghetele sârbilor, dar francezul a greșit ținta deși se afla în poziție ideală. În minutul 68, Papp putea deveni omul meciului, dacă golul marcat de el, din cădere, din interiorul careului, după o deviere cu capul a lui Tade, nu era anulat pe motiv de ofsaid.

Și, în loc de 2-3, peste doar un minut s-a făcut 3-2. Oumaru a trecut ușor de Papp, i-a pasat lui Zivkovic, care a finalizat, din interiorul careului, după ce l-a pus la pământ din dribling pe Breeveld. Mingea a lovit bara din stânga lui Cojocaru, pe jos, și a intrat în plasă.

Era minutul 70, Partizan avea scor de calificare și un om în plus. Degeaba a forțat Rădoi pe final cu Iancu și cu Tudorie, dacă mijlocașii n-au mai furnizat pase de gol. Hamroun era deja la cabine, în timp ce Chipciu este o umbră a fostului lider de pe vremea lui Reghecampf.

Așa că golul marcat de Trujic, la prima atingere de balon după ce a fost trimis pe teren (90), nici nu a mai contat.

Partizan a învins-o pe Steaua cu 4-2 şi merge în playoff-ul UCL, în timp ce trupa lui Mirel Rădoi va fi cap de serie la tragerea la sorţi a play-off-ului Europa League.

Rădoi are sprijinul lui Becali

Imediat după meci, în direct la Digi Sport, în cadrul emisiunii Digi Sport Special, Gigi Becali a recunoscut că regretă plecarea lui Tamaş, a cărui experienţă ar fi făcut diferenţa într-un meci cum a fost cel de la Belgrad. Referindu-se la situaţia lui Mirel Rădoi, patronul grupării din Ghencea a reafirmat că antrenorul are tot sprijinul din partea sa.

„Mie nu îmi pare rău… într-adevăr, singurul meu regret a fost ăsta cu Tamaş, dar eu i-am dat mână liberă lui Mirel să facă ce vrea şi a făcut ce a făcut şi cu asta basta şi nu îi reproşez nimic. Am avut într-adevăr un gând, uite, cu Tamaş nu se întâmpla asta, dar doar un gând, nu reproşez nimic. El (n.r. Mirel Rădoi) ia hotărârile la Steaua şi face ce vrea el, nu mă dezic de finul meu, m-aţi înţeles?!! Până la infinit are susţinerea mea, toată viaţa, doar nu o să-mi dau finul afară eu. Pe Hagi (n.r. naşul lui Gigi Becali) nu l-am dat eu afară, a plecat el, dar hai să nu mai discutăm", a afirmat Gigi Becali.

Geamuri sparte de steliştii nervoşi

Prăbuşiţi pe teren imediat după finalul partidei de la Belgrad, steliştii au reuşit cu greu să îşi ţintă emoţiile în frău şi au răbufnit la vestiare. Mai multe geamuri care au stat în calea furiei şi frustrării steliştilor au fost sparte.

În replică, Steaua a postat un comunicat pe pagina oficială de Facebook, în care îşi exprimă punctul de vedere cu privire la cele întâmplate la sfârşitul partidei de la Belgrad.

„Din păcate, în presa din România s-a vehiculat că jucătorii noştri ar fi devastat vestiarul oaspeţilor de la Stadionul Partizan, după încheierea partidei din preliminariile UEFA Champions League de miercuri seară. Menţionăm că este o dezinformare şi că nu considerăm normale astfel de exagerări. După încheierea partidei, directorul sportiv al Stelei, Mirel Rădoi, a aruncat o sticlă de apă înspre coşul de gunoi, însă aceasta a deviat nefericit spre o uşă a vestiarului şi a provocat spargerea unui geam. Nicio altă avarie nu a fost produsă, acest lucru putând fi confirmat de gazdele de la Partizan, care au avut un comportament excelent vizavi de delegaţia noastră. Facem un apel către mass media să verifice, pe viitor, informaţiile obţinute. Vă mulţumim!", se arată într-un comunicat postat pe pagina oficială de Facebook a Stelei.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, învinsă la Belgrad de propriile greşeli.
 Vizualizări articol: 1021 |