luni, 2 nov 2009 - Anul XIV, nr. 257 (4243)

Campioana României, Unirea Urziceni, a câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Universitatea Craiova, scor 3-2 (1-0), într-un meci contând pentru etapa a XII-a a Ligii I, ultimul înaintea partidei cu Glasgow Rangers, din grupa G a Ligii Campionilor.
Golurile au fost marcate de Frunză '26, '60, Bilaşco '90+2, pentru gazde, respectiv Mihai Costea '54 şi Wobay '69, pentru formaţia oaspete.
1-0: Bădoi a greşit un balon pe partea dreaptă, Varga a recuperat, a intrat în careu şi a centrat înapoi până la Frunză, care a înscris cu un şut pe jos, la colţul lung.
În minutul 48, Ricardo Fernandez s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Epaminonda Nicu, devenind astfel incert pentru partida de miercuri, cu Glasgow Rangers.
1-1: Trică i-a pasat, cu pieptul, lui Mihai Costea şi atacantul formaţiei craiovene a restabilit egalitatea cu un şut la colţul lung.
2-1: Varga a trimis în careu, printre doi fotbalişti ai echipei oaspete, Frunză a interceptat balonul şi l-a învins pe Merlier cu un şut din colţul careului de 6 metri.
2-2: Trică a trimis balonul în careu, Mihai Costea a deviat pânã la Wobay, care a preluat balonul pe piept şi a şutat, din cădere, în partea dreaptă a porţii lui Arlauskis.
În minutul 77, Trică a executat o lovitură liberă de la aproximativ 20 metri, Arlauskis nu avea nicio şansă de a ajunge la balon, însă balonul a lovit transversala.
3-2: Tibi Bălan a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, merlier iese eronat dintre buturi şi Bilaşco, aflat cu spatele la poartă, a reluat cu capul în poarta goală.
Tehnicianul Dan Petrescu şi managerul general al grupării Unirea Urziceni, Mihai Stoica, au urmărit meciul din tribună, fiind suspendaţi.
Formaţia Unirea Urziceni a obţinut, astfel, prima victorie pe teren propriu în faţa formaţiei Universitatea Craiova de la promovarea în Liga I.

Gheorghe Mulţescu a debutat cu o remiză la Ceahlăul, scor 1-1, cu Astra Ploieşti

Antrenorul Gheorghe Mulţescu a debutat, sâmbătă, cu o remiză pe banca tehnică a formaţiei Ceahlăul Piatra Neamţ, în deplasare, în faţa echipei Astra Ploieşti, scor 1-1 (0-0).
Golurile au fost marcate de Liviu Ganea, în minutul '77, pentru gazde, respectiv Sofroni, în minutul 84, pentru oaspeţi.
1-0: Gazdele au beneficiat de o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, lateral dreapta, mingea a fost aruncată în careu, Miranda a recentrat cu capul până la Liviu Ganea, care, nemarcat, a reluat cu latul sub transversală.
În minutul 82, Djokici a lovit cu cotul un adversar, arbitrul Marius Avram a observat gestul şi l-a eliminat pe atacantul formaţiei Astra.
1-1: Ferariu a executat excelent lovitura liberă de la aproximativ 18 metri, balonul a nimerit transversala şi a ricoşat până la Sofroni, care, de la aproximativ 3 metri a împins balonul în plasă.
În minutul 90+3, Liviu Ganea a lovit cu piciorul un fotbalist de la Ceahlăul care era căzut pe minge şi bloca balonul, iar Marius Avram l-a eliminat pe atacantul grupării ploieştene.
După fluierul de final al partidei, mai mulţi jucători de la Astra Ploieşti i-au cerut socoteală arbitrului, Marius Avram fiind înconjurat de forţele de ordine, care i-au împins cu scuturile pe fotbalişti.

Unirea Alba Iulia - CFR Cluj, scor 1-1

Formaţia Unirea Alba Iulia a remizat, ieri, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu echipa CFR Cluj.
Golurile au fost marcate de Dâlbea, în minutul 89, pentru gazde, respectiv Lacina Traore, în minutul 56, pentru oaspeţi.
1-0: Balonul a ajuns în mijlocul careului gazdelor în urma unei lovituri de colţ de pe partea dreaptă şi, după o învălmăşeală, mingea a ricoşat la Traore, care, cu cu spatele la poartă, a reluat cu călcâiul, printre picioarele portarului Rotaru, fază la care jucătorii Unirii Alba Iulia au reclamat fault la Vujadinovici.
1-1: Dâlbea a înscris cu un şut de la aproximativ 35 de metri, în stânga lui Nuno Claro, balonul atingând pământul în faţa portarului formaţiei CFR Cluj.
La partidã au asistat aproximativ 6000 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 200 de fani ai echipei CFR Cluj.

FC Vaslui - Internaţional Curtea de Argeş, scor 1-0

Formaţia FC Vaslui a învins, duminică, pe teren propriu, scor 1-0 (1-0), echipa Internaţional Curtea de Argeş.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Akakpo, în minutul 4.
Raul Costin a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, oaspeţii au respins, Temwanjera a centrat tot de pe dreapta şi Akakpo a înscris de la 6 metri, cu o lovitură de cap.
În minutul 44, Akakpo şi Răduţ s-au ciocnit, cap în cap, la mijlocul terenului, iar jucătorul oaspeţilor a fost înlocuit. După câteva minute de îngrijiri medicale la marginea terenului, Răduţ a fost transportat la spital, unde s-a constatat că are fractură de maxilar.
În minutul 63, Wesley a ratat un penalti acordat pentru un henţ al lui Viera; Popa a plonjat în stânga şi a respins în corner.
Cu şase minute înainte de final, antrenorul oaspeţilor, Ştefan Stoica, a fost eliminat pentru proteste.
La partidă au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie pentru Unirea Urziceni înaintea meciului cu Glasgow din Liga Campionilor.
 Vizualizări articol: 551 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Victorie pentru Unirea Urziceni înaintea meciului cu Glasgow din Liga Campionilor0.05