Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5879 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

CFR Cluj şi Steaua au terminat la egalitate pentru Dinamo

CFR Cluj - Steaua, scor 1-1

CFR Cluj a terminat la egalitate, vineri, scor 1-1 (1-1), cu formaţia Steaua, pe teren propriu, în etapa a IX-a a Ligii I, în prima partidă dintre două echipe româneşti angrenate în aceeaşi ediţie a Ligii Campionilor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Steaua a deschis scorul în minutul 9, prin Dayro Moreno. Atacantul columbian a înscris printr-un şut din interiorul careului mic, după o centrare de pe partea stângă a lui Petre Marin şi o deviere pe spate a atacantului Arthuro.

Atacantul argentinian al echipei CFR, Sebastian Dubarbier, a egalat scorul pentru clujeni în minutul 37 printr-un şut de la marginea careului mare deviat decisiv în poartă de fundaşul stelist Sorin Ghionea.

La meci au asistat 20.118 de suporteri, dintre care circa 1.000 de susţinători ai echipei Steaua. Meciul s-a disputat cu toate locurile ocupate de spectatori, în afara procentului de 10 la sută pentru siguranţă.

Steaua a reuşit, pentru al şaselea meci consecutiv, să nu piardă o partidă cu formaţia CFR Cluj. În ultimele şase meciuri dintre cele două echipe, Steaua a câştigat de patru ori, alte două întâlniri terminându-se la egalitate.

Înainte de meci, căpitanii celor două echipe, Sorin Ghionea pentru Steaua şi Cadu pentru CFR Cluj, au citit un mesaj de fair-play.

După golul lui Dayro Moreno, atacantul stelist Arthuro a fost lovit de un obiect aruncat din tribune. Tot atacantul Arthuro a fost călcat pe spate de căpitanul celor de la CFR, Cadu, după un duel între cei doi.

Înaintea partidei, un suporter stelist a fost agresat de un grup de susţinători ai echipei CFR Cluj, după ce acesta a ajuns din greşeală în mijlocul galeriei ceferiste.

Galeria echipei CFR a afişat bannere cu mesaje pentru jucătorii clujeni: "Suflete de gladiatori, mereu învingători" şi "Dragoste si pasiune pentru un singur nume - CFR", dar şi mesaje pentru căpitanul obişnuit al "roş-albaştrilor", Mirel Rădoi, accidentat pentru această partidă: "Mirel Rădoi, un cocalar cât doi", pentru finanţatorul stelist Gigi Becali: "Patron la oiţe -gentleman în vise", şi pentru fundaşul dreapta al Stelei, George Ogăraru, "În rolul lui Betty cea urâtă: Ogăraru".

Universitatea Craiova - FC Braşov, scor 0-0

Formaţia Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 0-0, în faţa echipei FC Braşov, într-o partidă disputată sâmbătă, pe teren propriu.

Universitatea Craiova: 23. Bornescu - 2. Dănănae, 7. Găman, 4. Mitchell, 27. Rose - 30. Prepeliţă, 6.

La meciul de pe stadionul Extensiv au asistat aproximativ 2500 de spectatori.

Antrenorul Nicolo Napoli l-a introdus în teren pe Julius Wobay în minutul 59 al partidei, jucătorul din Sierra Leone revenind astfel pe gazon după accidentarea suferită în partida de pe teren propriu cu Farul Constanţa, scor 3-2, din etapa a III-a a Ligii I.

SC Vaslui - Unirea Urziceni, scor 0-2

Formaţia SC Vaslui a suferit a doua înfrângere pe teren propriu din acest sezon, după eşecul înregistrat, sâmbătă, în faţa echipei Unirea Urziceni, scor 0-2 (0-1).

Golurile echipei antrenate de Dan Petrescu au fost înscrise de Bilaşco '13 şi Onofraş '89.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 13, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Epaminonda Nicu, iar Bilaşco a reluat balonul, cu capul, la colţul scurt, în plasa porţii lui Kuciak, de la aproximativ 6 metri.

În minutul 89, Onofraş a scăpat pe contraatac, l-a driblat pe portarul Kuciak, care reuşise să intervină în primă instanţă, şi a trimis balonul în poarta goală.

Cu trei minute înainte de final, jucătorii Unirii Urziceni au cerut lovitură de pedeapsă, după ce Buhuş l-a faultat pe Marius Onofraş în suprafaţa de pedeapsă, fază la care antrenorul Dan Petrescu a protestat vehement.

După marcarea celui de-al doilea gol al formaţiei Unirea Urziceni, conducerea SC Vaslui a părăsit tribuna oficială.

La meci au asistat aproximativ 5000 de spectatori, între care şi un grup de circa 100 de suporteri ai formaţiei Unirea Urziceni.

Farul Constanţa - Oţelul Galaţi, scor 1-1

Echipa Farul Constanţa a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida susţinută sâmbătă, pe teren propriu, în faţa formaţiei Oţelul Galaţi, contând pentru etapa a IX-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Pentru Farul a marcat Chico, în minutul 11, iar pentru Oţelul a înscris Vitaici, în minutul 70.

În minutul 11, Chico a şutat fără preluare, la colţul scurt, şi balonul s-a oprit în plasă, portarul Kolev fiind surprins de execuţia fotbalistului de la Farul.

În minutul 70, oaspeţii au restabilit egalitatea în urma unui şut cu boltă expediat de Vitaici, de la aproximativ 60 de metri, care a speculat faptul că Vlas era ieşit dintre buturi.

La începutul meciului, galeria formaţiei Farul Constanţa a scandat: "Timişoara, ruşinea ţării", după care a afişat un banner cu mesajul "Conducere medicocră = echipă mediocră" şi au scandat: "Demisia, demisia".

Rezultate din Liga I

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri şi sâmbătă, în etapa a IX-a a Ligii I:

Clasamentul Ligii I este următorul:

1. Dinamo Bucureşti 9 7 1 1 17-8 22 (+10)
2. Unirea Urziceni 9 7 0 2 21-9 21 (+9)
3. Steaua Bucureşti 9 6 2 1 18-6 20 (+8)
4. FC Timişoara * 9 7 1 1 19-10 16 (+10)
5. CFR Cluj 9 4 3 2 14-6 15 (0)
6. FC Braşov 9 4 3 2 8-4 15 (+3)
7. FC Vaslui 9 5 0 4 10-10 15 (0)
8. Oţelul Galaţi 9 4 2 3 12-9 14 (+2)
9. Universitatea Craiova 9 4 2 3 10-10 14 (-1)
10. Rapid 8 41 3 10-6 13 (+1)
11. FC Argeş 8 3 2 3 10-11 11 (- 1)
12. Farul Constanţa 8 3 1 4 8-14 10 (-5)
13. Gaz Metan Mediaş 8 2 2 4 9-15 8 (-4)
14. Gloria Bistriţa 9 2 1 6 10-14 7 (-8)
15. Pandurii Târgu Jiu 8 1 2 5 8-16 5 (-7)
16. Poli Iaşi 8 1 1 6 4-15 4 (-8)
17. Gloria Buzău 8 0 1 7 4-16 1 (-11)
18. CS Otopeni 8 0 1 7 7-20 1 (-11).

* Echipa FC Timişoara este penalizată cu şase puncte ca urmare a unei decizii FIFA.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj şi Steaua au terminat la egalitate pentru Dinamo.
 Vizualizări articol: 599 |