joi, 20 mar 2008 - Anul XIII, nr. 67 (3748)

Rapid - Steaua, un derbi cu cuţitele pe masă

Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Steaua, Valeriu Argăseală, a afirmat că echipa sa nu s-ar mulţumi cu un egal în Giuleşti. "O echipă ca Steaua nu merge să-şi propună o remiză la Rapid, nu ne-ar conveni egalul. Le-am mai stricat o dată Paştele rapidiştilor. Este un meci foarte important pe care am încredere că-l vom câştiga", a completat Argăseală.

Mijlocaşul Costin Lazăr a declarat, miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă, că jucătorii echipei Rapid vor ieşi de pe teren dacă nu vor fi arbitraţi corect în partida de pe teren propriu cu Steaua, programată, joi, de la ora 20.30, în cadrul etapei a XXIV-a a Ligii I.

Jucătorul rapidist a caracterizat meciul cu Steaua ca fiind capital în ceea ce priveşte şansele echipei Rapid de a evolua în ediţia viitoare a Ligii Campionilor. "Este un meci capital. Ne trebuie victoria pentru a avea în continuare şanse la un loc în Liga Campionilor. Ne aşteaptă un meci greu, pentru că steliştii sunt în formă bună, pe când noi nu traversăm cea mai bună perioadă. Dar noi vom încerca să aducem prima victorie pentru suporteri pe teren propriu în acest retur. Sunt sigur că va fi un meci pe viaţă şi pe moarte. Sper să trecem cu brio de el", a adăugat Lazăr.

Rapid Bucureşti - Steaua Bucureşti, joi, ora 20.30, Kanal D

Palmares: 99 24 35 40 118-158

Acasă: 49 16 16 17 73-78

Primul meci: 1-0 pe stadionul ANEF la 4 decembrie 1947

Scor maxim: 2-8 pe stadionul 23 August în 1989

Ultima victorie a echipei Steaua în Giuleşti: 3-2 la 1 aprilie 2007, în ultimul meci disputat între cele două formaţii pe terenul giuleştenilor.

Tot astăzi se mai joacă meciurile UTA - Universitatea Craiova, de la ora 14.30, şi Unirea Urziceni - Gloria Buzău, de la ora 18.30, în timp ce aseară, după închiderea ediţiei, s-au mai jucat partidele Pandurii - Ceahlăul şi CFR Cluj - Farul.

Vasluiul i-a scos din ghete pe bănăţenii lui Uhrin

Echipa Poli Ştiinţa Timişoara a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-0 (3-0), de formaţia FC Vaslui, într-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I, suferind astfel primul eşec în 2008. În minutul 2, portarul Marius Popa a respins neconvingător un balon centrat din corner şi Andronic a reluat de la 12 metri în vinclul porţii timişorene, reuşind să deschidă scorul.

FC Vaslui şi-a mărit avantajul la 2-0 în minutul 9, atunci când Zmeu a profitat de o greşeală a lui Marius Popa şi a reluat cu capul în plasă de la şase metri o centrare din corner a lui Sorin Frunză.

În minutul 42, arbitrul a dictat penalti pentru FC Vaslui la un henţ comis de Brezinsky şi Ljubinkovici a transformat cu precizie ridicând scorul la 3-0.

În minutul 70, Poli Ştiinţa a rămas cu un jucător mai puţin pe teren, după eliminarea lui Brezinsky pentru fault în poziţie de ultim apărător asupra lui Ljubinkovici.

Antrenorul echipei FC Vaslui, Dorinel Munteanu, a declarat că elevii săi puteau să marcheze mai multe goluri. Tehnicianul formaţiei vasluiene s-a declarat mulţumit de Andronic şi Hugo Luz, titularizaţi în locul lui Mardare, respectiv Bălace. Antrenorul echipei Poli Ştiinţa Timişoara, Dusan Uhrin jr., a declarat că jucătorii săi şi-au stricat singuri acest meci. "Felicitări pentru victorie Vasluiului. Noi am început destul de temător meciul şi am primit două goluri destul de uşor. Când am început să jucăm mai activ am făcut penalti. Practic, ne-am stricat singuri acest meci. Aş fi vrut să văd mai activă echipa, dar acest lucru nu s-a întâmplat", a spus Uhrin jr..

Dinamo, succes chinuit după un joc neconvingător

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), formaţia Poli Iaşi, obţinând astfel prima victorie cu antrenorul Gheorghe Mulţescu pe banca tehnică.

Dinamoviştii au deschis scorul în minutul 9 prin Dănciulescu, care a reluat în plasă din 12 metri, pe lângă portarul Brăneţ, după o lansare în adâncime a lui Vranjkovici.

În minutul 26, argentinianul Miranda a înscris primul gol de la venirea sa la Dinamo, reuşind să puncteze printr-un şut de la 12 metri lateral dreapta.

Fundaşul dinamovist Flavius Stoican a fost eliminat în minutul 44, după un fault dur asupra lui Paruolo.

Un minut mai târziu ieşenii au reuşit să reducă din diferenţă, scor 2-1, Andrei Cristea înscriind cu un şut plasat de la 18 metri.

Mioveniul, victorie mare

Echipa Dacia Mioveni a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Oţelul Galaţi, obţinând prima victorie în retur.

Oţelul Galaţi a evoluat din minutul 73 cu un jucător mai puţin, după ce Gabriel Paraschiv a fost eliminat, deoarece l-a lovit în faţă, cu gheata, pe Daniel Ghindeanu.

Cristi Bratu a marcat pentru Dacia în minutul 81, a primit o pasă de la Murgan şi, rămas singur cu Kolev a înscris de la 10 metri.

Bistriţa s-a impus greu în faţa Clujului

Echipa Gloria Bistriţa a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia Universitatea Cluj. Gloria Bistriţa a deschis scorul în minutul 63, prin Cosmin Tilincă. Atacantul gazdelor a profitat de o nesincronizare între portarul belgian Merlier şi doi fundaşi clujeni şi a înscris din apropiere.

Gazdele au majorat diferenţa în minutul 67, când Răzvan Dobre, liber la 11 metri, a marcat cu capul la colţul lung, după o centrare de pe partea stângă.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid - Steaua, un derbi cu cuţitele pe masă.
 Vizualizări articol: 469 |