Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,65 lei

Rugby

Sucevenii au luat doar bonusul defensiv în confruntarea cu RC Bârlad

În etapa cu numărul 15 din Divizia Națională de Rugby, echipa de seniori a Clubului Sportiv Municipal Suceava a primit vizita celor de la RC Bârlad, echipă aflată pe locul trei înaintea acestui meci. La capătul unui meci spectaculos, bârlădenii s-au impus cu scorul de 26 – 22, gazdele alegându-se astfel doar punctul bonus defensiv. Elevii lui Constantin Vlad au început bine acest meci și au deschis scorul cu un eseu al lui Buzatu și o transformare a lui Octavian Scolobiuc. Din păcate, în a doua parte a reprizei, în jocul sucevenilor au apărut multe greșeli de circulație a balonului, tehnice, mai ales în apărare, unde s-au ratat placaje, iar oaspeții au valorificat șansele prin trei eseuri transformate. Octavian Scolobiuc a mai fructificat o lovitură de pedeapsă și scorul la pauză a fost 10 – 21. Din păcate, Florea s-a accidentat la cap și a fost transportat la spital pentru a fi cusut. În partea a doua, sucevenii au revenit în joc și au dominat repriza în marea ei parte, dar din păcate, diferența din prima repriză a fost decisivă la final. Mai mult, echipa suceveană și-a creat multe oportunități de a marca, dar nu a reușit să le fructifice. Bursuc a reușit un eseu, iar cu transformarea fructificată de Octav Scolobiuc echipa suceveană s-a apropiat la patru puncte, 17 – 21. Din păcate, oaspeții au marcat și ei un eseu, iar Câtea și-a trecut în cont ultimele cinci puncte ale partidei. În minutele de prelungire, sucevenii au ajuns în terenul de țintă advers, dar arbitrul nu a acordat eseu pe motiv că balonul a fost culcat clar. În următoarea fază, la o grămadă în 5 metri, sucevenii au preferat să facă un mol și au pierdut balonul, scor final 22 – 26.

„Am început bine acest meci, dar mai apoi jucătorii nu s-au mai regăsit și a urmat o perioadă de haos în apărare, cu multe greșeli ce au fost taxate de oaspeți. Din păcate n-am valorificat situațiile bune și n-am ales cea mai bună soluție ce se impunea, adică am preferat contactul în loc să profităm de spațiile libere. La pauză am avut o discuție constructivă cu jucătorii, iar în repriza secundă au jucat mult mai bine, dar diferența din prima parte și-a spus cuvântul, în ciuda faptului că am marcat mai multe puncte decât adversarul. Am pierdut într-un an o linie de trei sferturi cu jucători specializați și experimentați și acest lucru se simte”, a declarat antrenorul Constantin Vlad.

CSM Suceava a început meciul cu Rusu, Octavian Scolobiuc, Croitoru, Preutescu, Buiciuc, Buzatu, Constantin Strugariu, Nichiforiuc, Crețuleac, Bursuc, Câtea, Florea, Ștefan Ștefăroi, Oanea și Elisei, în teren intrând și Albu, Zup, Țâmpău, Muraru, Constantineanu și Lucian Strugariu.

Clasament:

1. CSM U 23 București         13     13     0       0       547 – 130  10pb 62
2. CS Năvodari             14     10     1       3       360 – 235  7       49
3. Rugby Club Bârlad 13     8       1       4       345 – 241  6       40
4. CS Politehnica Unirea Iași 12    7       0       5       253 – 149   9      37
5. RCM Galați              12     7       0       5       273 – 223  7       35
6. CSA Steaua U 23               10     6       0       4       265 – 172  4       28
7. CSM Bucovina Suceava    14     4       0       10     241 – 446  6       22
8. CS Știința Petroșani          12     4       0       8       206 – 310            4       20
9. RC Stejarul Buzău             14     3       0       11      178 – 493  0       12
10. CSUAV Arad                    14     1       0       13     160 – 429  2       4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii au luat doar bonusul defensiv în confruntarea cu RC Bârlad.
 Vizualizări articol: 1090 |