luni, 7 sep 2015 - Anul XX, nr. 207 (6019)

Fotbal, Liga a II-a

Rapid CFR s-a impus în derby-ul judeţean cu Bucovina Pojorâta

Etapa cu numărul doi din Liga a II-a de fotbal a adus faţă-n faţă pe stadionul Areni cele două reprezentante ale judeţului Suceava, Rapid CFR Suceava şi Bucovina Pojorâta. Rapidiştii s-au impus la limită în final, cu scorul de 2 – 1, aceasta fiind primul succes din acest sezon pentru elevii lui Bogdan Tudoreanu. Sub privirile a aproximativ 1.500 de spectatori, în primul sfert de oră, ambele formaţii au avut câte o ocazie, Pojorâta după un şut al lui Stănescu de la 25 de metri la care balonul a trecut puţin pe lângă poartă, iar rapidiştii după şutul lui Apostol. Pe fondul unei dominări a gazdelor, în minutul 21, Enciu deschide scorul cu o lovitură de cap, la capătul unei centrări foarte bune a lui Semeghin. După 30 de minute de joc, Mircea Negru reuşeşte şi el să marcheze, dar golul a fost anulat pe motiv de off-side. Ultima ocazie a reprizei i-a aparţinut lui Buhăcianu, care a avut o acţiune personală şi a intrat în careu, dar şutul său la colţul scurt a fost respins de Niga. Bucovina Pojorâta a ieşit de la vestiare mult mai motivată şi după şase minute a reuşit egalarea, într-o fază în care defensiva gazdelor a pierdut o minge, iar Coman i-a pasat în faţa porţii lui Buhăcianu, jucător ce a trimis mingea în poartă, scor 1 – 1. Oaspeţii au avut şansa de a prelua conducerea, acelaşi Buhăcianu luându-l la ţintă pe Niga. Când mai erau 10 minute de joc, Golofca reuşeşte să pătrundă foarte bine pe partea dreaptă în careul advers şi îi pasează lui Sandu, care dintr-o poziţie dificilă îl învinge pe portarul Pojorâtei, scor 2 – 1. Rapid CFR Suceava a început acest meci în formula: Niga, Bălan, Ciobanu, Tăutianu, Semeghin, Golofca, Onciu, Apostol, Vrabie, Negru şi Enciu, iar pe parcursul partidei au mai intrat în teren Sandu, Sfrijan şi Strugariu.

De cealaltă parte, antrenorul Dănuţ Mândrilă a început cu un prim 11 format din Puianu, Cristescu, Răuţă, Patca, Acostăchioae, Stănescu, Jarda, Colţa, Căinari, Coman şi Buhăcianu, în teren intrând şi Pădurariu, Rus şi Prundean.

Bogdan Tudoreanu este mulţumit de rezultat, dar nu şi de jocul echipei sale

La finalul derby-ului judeţean, antrenorul rapidiştilor a fost de părere că echipa sa şi-a făcut jocul mai greu decât se aştepta.

„Cred că singuri ne-am făcut un meci mai greu decât ne aşteptam. Prima repriză am controlat jocul în totalitate şi puteam să terminăm primele 45 de minute la o diferenţă de cel puţin două goluri şi era mai uşor. Mă aşteptam ca Pojorâta să vină să joace la victorie, deoarece nu avea nimic de pierdut, iar presiunea mai mare era pe noi. Rezultatul mă mulţumeşte, dar nu şi jocul, mai ales din a doua repriză, dar sper ca încet-încet să ne revenim şi să legăm victoriile”, a explicat antrenorul Bogdan Tudoreanu.

Oaspeţii au bifat primul eşec din acest sezon

De cealaltă parte, antrenorul secund al Pojorâtei, suceveanul Bogdan Grosu, este de părere că echipa sa a plătit cu această înfrângere din cauza greşelilor individuale.

„Mi se pare ciudat că am venit ca adversar la Suceava. Noi am venit să ne jucăm şansa în faţa unei echipe cu jucători cu experienţă în Liga a II-a şi nu numai. Am avut un început de meci mai slab şi mai apoi am încercat să ţinem piept adversarilor, dar din cauza greşelilor individuale am plătit scump în economia meciului. După pauză am venit cu un alt aplomb şi am încercat să punem probleme gazelor şi am reuşit vreo 15-20 de minute. După minutul 70 am repetat evoluţia din partidele anterioare şi am luat gol. Îi felicit pe cei de la Suceava pentru rezultat, într-un meci în care calitatea individuală a jucătorilor a făcut diferenţa”, a declarat antrenorul secund al Pojorâtei, Bogdan Grosu.