miercuri, 25 mar 2015 - Anul XX, nr. 69 (5881)

Universitatea II s-a impus în faţa echipei secunde de la CSM Bucureşti

Echipa secundă de handbal a Universităţii Suceava a reuşit ieri, în faţa propriilor spectatori, a patra victorie din acest sezon, scor 32 – 30 în disputa cu echipa a doua a clubului CSM Bucureşti. Partida din etapa cu numărul 22 din Divizia A trebuia să se dispute sâmbătă, pe 21 martie, dar la cererea oaspeţilor aceasta a fost mutată ieri, pe 24 martie.

Elevii antrenorului Iulian Dugan au început foarte bine acest meci şi au condus cu 3 – 0 după opt minute de joc. Oaspeţii au profitat de câteva greşeli ale sucevenilor şi au echilibrat balanţa, egalând la 4 în minutul 12. În continuare, jocul a fost destul de strâns, cu o perioadă mai slabă a gazdelor între minutele 20 şi 22, când, pe fondul ratărilor, oaspeţii au reuşit să marcheze de patru ori la rând şi să conducă pe tabelă cu 13 – 11. La pauză, CSM II a intrat la vestiare cu un avantaj de un gol, 17 – 16, iar după trei minute de joc s-a dus la trei goluri, 20 – 17.

Sucevenii au făcut o parte secundă mai bună, în care n-au mai ratat în momentele decisive

Din minutul 39, când oaspeţii conduceau la un gol, sucevenii au profitat de intervenţiile bune ale portarului lor şi au marcat de cinci ori consecutiv, cu un joc foarte bun pe extreme, unde s-au aflat Costea şi Preda. Cu patru minute înainte de final, universitarii mai aveau doar un gol avans, dar au marcat de două ori şi au primit doar un gol, scor final 32 – 30.

„După o evoluţie bună în retur, când am pierdut din anumite motive, băieţii s-au mobilizat foarte bine astăzi şi au făcut un joc excelent, tocmai în ideea de a demonstra că acel rezultat nu a reflectat valoarea reală dintre cele două echipe. Portarii noştri s-au completat foarte bine şi ne-au ţinut în joc, iar în atac am marcat de multe ori în momentele importante. Pe lângă cei patru jucători de la seniori, Costea, Olariu, Preda şi Aldica, în teren s-au evidenţiat printr-o evoluţie bună şi juniorii Enescu, Marmeliuc şi Alexa. Urmează cinci zile de foc, cu trei meciuri, dar sper să ne descurcăm şi să ieşim cu bine din această perioadă aglomerată”, a explicat antrenorul Iulian Dugan.

În meciul cu CSM II, cel mai bun marcator al studenţilor a fost Preda, cu 8 reuşite, urmat de Aldica (5), Olariu, Marmeliuc şi Alexa, câte 4 goluri fiecare, Costea (3), Todică, Câmpan, Enescu şi Bădeliţă reuşind câte un gol fiecare.

Astăzi, tinerii handbalişti suceveni, în majoritate juniori I de la LPS Suceava, vor evolua din nou în Divizia A, pe terenul celor de la CSM Focşani 2007, iar mâine, juniorii I vor juca pe terenul ultimei clasate din serie, LPS Focşani, urmând ca duminică să încheie sezonul regulat cu un meci acasă, în compania celor de la LPS Iaşi. Tot în această etapă cu numărul 22 din Divizia A, cealaltă echipă din judeţ, CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina, a reuşit să obţină prima victorie din acest sezon şi să părăsească ultima poziţie din clasament, după 24 – 20 cu CSU Târgovişte.

Clasamentul Diviziei A

1. CSM Ploieşti                                                         19        18        0          1          652 – 470        54
2. CSU Galaţi                                                                       19        16        0          3          713 – 403        48
3. CS Politehnica Iaşi                                                20        16        0          4          710 – 503        48
4. CSM Focşani 2007                                                19        16        0          3          623 – 423        48
5. HC Argeş Piteşti                                                   18        16        0          2          579 – 422        48
6. CS HC Buzău 2012                                              20        10        0          10        554 – 480        29*
7. Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău II                   19        9          1          9          665 – 586        28
8. CSM Bucureşti II                                                  20        9          0          11        693 – 662        27
9. ACS HD Teleorman Alexandria                            18        7          1          10        526 – 496        22
10. CSU Suceava II                                                  19        4          2          13        568 – 647        14
11. LPS Piatra Neamţ                                                19        4          0          15        518 – 732        12
12. CSM Cimentul Bicaz                                          19        3          1          15        487 – 652        10
13. CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina    19        1          1          17        450 – 834         4
14. CSU Târgovişte                                                   18        1          0          17        354 – 782         3
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea II s-a impus în faţa echipei secunde de la CSM Bucureşti.
 Vizualizări articol: 971 |