Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Rugby

Suceava a învins Aradul, în debutul noului sezon din Divizia Națională

Echipa de rugby a Clubului Sportiv Municipal Suceava a început cu dreptul noul sezon al Diviziei Naționale de seniori, după ce s-a impus sâmbătă pe teren propriu în fața formației CSU AV Arad, scor 21 – 17. Partida a fost una destul de spectaculoasă, în care elevii antrenorului Constantin Vlad au revenit de două ori, ultima dată în ultimele minute, când s-a hotărât și soarta meciului. Înainte de fluierul de start, jucătorii celor două echipe și spectatorii prezenți în tribunele stadionului Unirea au ținut un moment de reculegere în memoria lui Răzvan Olariu, jucător format la Suceava ce s-a stins la numai 21 de ani după un accident rutier, dar și în memoria lui Ghiță Negru, fratele foștilor jucători ai Sucevei, Viorel și Dumitru Negru. După numai două minute de joc, Tepșanu s-a accidentat destul de grav și a fost luat cu ambulanța de pe teren, fiind diagnosticat cu o contuzie cervicală și va lipsi trei săptămâni. Din păcate, sucevenii au mai pierdut încă un jucător important pe parcursul partidei, Daniel Scolobiuc suferind o fractură la antebraț. Oaspeții au început mai bine acest meci și după o grămadă ordonată la 5 metri de buturile sucevenilor au reușit să ajungă cu mingea în terenul de țintă, scor 0 – 7 după fructificarea transformării. După acest eseu, sucevenii s-au instalat în terenul oaspeților și au alergat după egalare până la pauză, având mai multe șanse de a marca, dar singurele puncte au venit după o lovitură de pedeapsă transformată de Flutur, CSM-ul ratând alte patru lovituri din poziții destul de bune, scor 3 – 7.

CSM-ul a revenit după pauză și s-a distanțat la 9 puncte în doar 13 minute

În debutul reprizei secunde, gazdele continuă jocul bun și Flutur reduce din diferență printr-o lovitură de pedeapsă, scor 6 – 7. Imediat după, Ștefan Ștefăroi găsește o breșă în apărarea adversă, şi după o cursă de 40 de metri marchează primul eseu al echipei sale, iar scorul devine 13 – 7 după transformarea fructificată de Flutur. În minutul 53, același Flutur își trece în cont o nouă lovitură de pedeapsă și CSM-ul se distanțează la 9 puncte, scor 16 – 7. În ultimele zece minute, jocul a fost unul foarte încins, Drelciuc și un jucător de la oaspeți primind cartonașul galben după o altercație între mai mulți jucători de la cele două echipe. Pe fondul unui arbitraj părtinitor pentru oaspeți, în care arbitrii au închis ochii la numeroasele poziții de off-side, dar și la mai multe placaje periculoase la gât, arădenii reduc din diferență cu un eseu, scor 16 – 12, iar în ultimele cinci minute trec la conducere cu ajutorul unei noi încercări, scor 16 – 17. Gazdele nu renunță la luptă și cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar reușesc eseul salvator prin același Ștefan Ștefăroi, jucător ce găsește din nou o breșă printre trei jucători adverși și aduce prima victorie din acest sezon pentru CSM Suceava, scor 21 – 17, punctul bonus defensiv revenindu-le oaspeților.

Antrenorul Constantin Vlad, mulţumit de rezultat

„A fost un meci foarte disputat, în care scorul a alternat când de o parte, când de cealaltă. Aradul a condus la pauză, dar noi am revenit și am preluat conducerea printr-un joc colectiv. Felicit jucătorii pentru dăruirea cu care au evoluat pe tot parcursul partidei. Au fost și ceva incidente, dar și accidentări, din păcate în tabăra noastră. Am pierdut doi jucători importanți pentru etapa viitoare, dar avem un lot destul de numeros și avem cu ce ne prezenta la Galați. În condițiile în care ne-am pregătit, pot să spun că astăzi am făcut un joc foarte bun. Vom avea un meci destul de dificil la Galați, în condițiile în care s-au întărit după desființarea Buzăului”, a declarat antrenorul Constantin Vlad.

În partida contra Aradului au fost și absențe în lotul sucevenilor, mai exact Adrian Varvaroi, Lucian Preutescu, Cristian Buzatu și Iulian Nichiforiuc, jucători ce sunt și prinzători în margine, fapt pentru care sucevenii au pierdut destule baloane în margini.

În celelalte două meciuri ale etapei, Știința Petroșani a câștigat acasă în fața celor de la CS Năvodari cu scorul de 33 – 21, iar RC Bârlad s-a impus fără probleme în confruntarea de pe teren propriu cu RCM Galați cu 26 – 0.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Suceava a învins Aradul, în debutul noului sezon din Divizia Națională.
 Vizualizări articol: 1731 |