sâmbătă, 19 mai 2012 - Anul XVII, nr. 114 (5019)

Fotbal

Rapid a scăpat victoria printre degete la Galaţi

Rapid nu a izbutit ieri decât o remiză în confruntarea din deplasare cu Oţelul II Galaţi, scor 2-2, dar chiar şi aşa, sucevenii s-au distanţat la două puncte în clasament de principala urmăritoare, SC Bacău, care a fost nevoită să stea în această rundă. Cu şase fotbalişti de la prima echipă în formula de start, printre aceştia regăsindu-se consacraţii Sălăgeanu, Buş şi Punosevac, gălăţenii l-au pus la grea încercare pe portarul Pascal în prima repriză. E adevărat însă că nici alb-vişiniii nu au stat cu mâinile sân şi au ripostat prin ocaziile semnate de I. Plămadă şi Stănescu. Ba mai mult, în minutul 32 oaspeţii au reuşit să deschidă scorul prin Semeghin, care a recuperat o minge şi l-a învins pe portarul advers cu un şut plasat la colţul scurt. După o mare şansă de gol irosită de Marinkovic în debutul părţii secunde, oţelarii au restabilit egalarea în minutul 52 prin Chebac, în urma unei faze fixe. Gălăţenii n-au apucat însă se bucure prea mult de această reuşită pentru că Guaye a fost eliminat de pe teren câteva zeci de secunde mai târziu. Cu un om mai mult pe gazon, „ceferiştii” s-au năpustit în ofensivă şi au reuşit să treacă din nou în avantaj prin Marinkovic, în minutul 56, cu un şut din interiorul careului. În următoarele 20 de minute sucevenii şi-au creat mai multe oportunităţi de închide meciul, toate rămase însă fără nici un rezultat. Şi cum în fotbal mai de fiecare dată ratările se răzbună, Butoi le-a stricat ziua rapidiştilor în minutul 81, cu un gol venit tot în urma unei faze fixe. „Păcat că nu am putut să câştigăm, pentru că am avut meciul în mână. Rămânem însă cu satisfacţia că am făcut un joc bun, dătător de speranţe pentru partidele următoare”, a declarat tehnicianul Rapidului, Bogdan Tudoreanu.

Rapid a evoluat în alcătuirea Pascal – P. Bosancu, Fl. Plămadă, Sava, Oniu – Ghiviziu – I. Plămadă, Şuleru, Stănescu, Semeghin – Marinkovic. Au mai intrat Velescu, Negru, Golofca şi Spătar.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid a scăpat victoria printre degete la Galaţi.
 Vizualizări articol: 1458 |