luni, 7 mai 2012 - Anul XVII, nr. 103 (5008)

Universitatea câştigă cu Satu Mare şi rămâne în cursa pentru Europa

Aflată în lupta pentru un loc de cupă europeană şi obligată să câştige ultimele trei etape pentru a avea şanse la un loc în primele patru din Liga Naţională, echipa de handbal CS Universitatea Suceava a reuşit sâmbătă să treacă primul din cele trei examene, după ce a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 39 – 30, în faţa celor de la CSM Satu Mare, echipă ce se află la doar un punct de un loc retrogradabil direct. Miza celor două puncte puse în joc s-a văzut încă din primele minute ale jocului de la sala LPS, oaspeţii arătându-şi intenţiile de a câştiga printr-un joc bun, cu ajutorul căruia au condus în primele cinci minute, dar doar la un gol diferenţă. După două reuşite consecutive ale studenţilor, Universitatea a reuşit să preia conducerea pentru prima dată în acest meci în minutul şapte, scor 5 – 4. Tensiunea din cele două tabere a dus la un joc extrem de echilibrat, dar şi fragmentat în multe momente, cu destul de multe greşeli de ambele părţi, la pauză, elevii antrenorului Leonard Bibirig intrând la vestiare cu un singur gol avans, scor 18 – 17.

Universitarii au făcut o repriză secundă mult mai bună

Contrar jocului din prima parte, repriza a doua avea să fie una total diferită, dominată pe tot parcursul ei de echipa Universităţii. Debutul părţii secunde a fost unul exploziv pentru suceveni, care ajutaţi de mai multe intervenţii salvatoare ale portarului Iulian Andrei, majoritatea din situaţii de unul la unul reuşesc să marcheze de patru ori la rând şi astfel după trei minute aveau un avans de cinci goluri, scor 22 – 17. Deşi aveau o bancă destul de subţire, iar oboseala şi-a pus amprenta pe jocul lor, oaspeţii au forţat revenirea şi s-au apropiat în minutul 43 la trei goluri, după patru reuşite şi doar un gol de partea sucevenilor, scor 26 – 23. Mult mai proaspeţi şi mai inspiraţi, elevii antrenorului Leonard Bibirig au făcut un tur de forţă, dar şi spectacol în teren şi au înscris de şapte ori, faţă de o singură reuşită a oaspeţilor şi cu zece minute înainte de final aveau un avantaj liniştitor de nouă goluri, scor 33 – 24. Universitatea a avut şi 10 goluri avans, dar CSM Satu Mare a înscris în ultimul minut şi a închis tabela la scorul de 39 – 30 pentru suceveni.

Pentru Universitatea au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor sportivii, Mitrea (9 goluri), Cântec şi Şoldănescu, câte 6 goluri fiecare, Chiruţ şi Acatrinei, câte 5 goluri, Eric, Petrea, Roşu, câte două goluri, iar Gavriloaia şi Ţuţu, câte un gol.

Universitatea va termina acest sezon la finalul săptămânii, joi urmând să joace la Ploieşti, iar duminică, în ultima etapă, pe teren propriu, cu Târgu Jiu.

Bibirig şi-a felicitat jucătorii, dar le-a cerut o concentrare maximă în ultimele două meciuri

La finalul meciului câştigat cu CSM Satu Mare, antrenorul universitarilor, Leonard Bibirig şi-a felicitat jucătorii pentru victorie şi pentru jocul din teren, mai ales cel din repriza secundă, dar în acelaşi timp le-a cerut să rămână cu picioarele pe pământ şi să se concentreze la maxim pentru cele două meciuri capitale, în lupta pentru un loc de cupă europeană.

„S-au întâlnit două echipe ce aveau acelaşi ţel şi anume câştigarea celor două puncte. Am pregătit împreună cu jucătorii foarte bine acest meci şi ceea ce ne-a lipsit în a doua repriză cu Timişoara ne-a ieşit acum, un joc în viteză, cu o apărare mult mai bună şi o finalizare mai eficientă, mai ales la linia de nouă metri. Vreau să felicit jucătorii pentru felul în care s-au dăruit şi şi-au dorit victoria, dar trebuie să fim realişti pentru că ne aşteaptă două etape deosebit de grele, în care trebuie să fim foarte concentraţi şi să ne adjudecăm cele patru puncte”, a explicat Leonard Bibirig.

Antrenorul oaspeţilor a pus această înfrângere pe seama căderii fizice din a doua repriză

Antrenorul celor de la CSM Satu Mare, Nicolae Istrate a recunoscut că a venit la Suceava cu gândul de a câştiga un punct sau două şi asta deoarece echipa sa se află într-o situaţie disperată în încercarea de a evita retrogradarea. În acelaşi timp, tehnicianul oaspeţilor a felicitat echipa Universităţii pentru un joc pe care-l consideră cel mai frumos din ţară la momentul actual.

„Vreau să felicit echipa gazdă, care a jucat un handbal foarte frumos, după părerea mea cel mai frumos din România. Felicit şi jucătorii mei pentru prima repriză în care s-au dăruit foarte mult. A fost o primă parte foarte echilibrată, dar din păcate noi avem o bancă foarte subţire şi din acest motiv au obosit titularii şi astfel a cedat fizic. A fost un meci foarte frumos, cu fair-play, în care n-a fost nici o eliminare, cu un joc în viteză şi faze de poartă. Noi am venit aici la Suceava să scoatem un punct sau două, deoarece suntem într-o situaţie destul de gravă şi luptăm pentru fiecare punct, indiferent de adversar”, a declarat antrenorul Istrate Nicolae.

Odorhei şi Caraş-Severin au câştigat în această etapă

Etapa cu numărul 24 a consemnat şi un meci direct între două din cele trei cele trei contracandidate ale sucevenilor la un loc de cupă europeană. Astfel, principala pretendentă la locul trei, HC Odorhei a reuşit să treacă pe teren propriu de Pandurii Târgu Jiu, cu scorul de 32 -28, după ce la pauză avea un avantaj de opt goluri, scor 16 – 8. De cealaltă parte, HC Caraş-Severin a câştigat la scor pe terenul celor de la Universitatea Cluj, 34 – 21 şi rămâne în continuare în lupta pentru locurile 3 şi 4, cu acelaşi număr de puncte ca Suceava şi Odorhei, 29.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. HCM Constanţa                 24        24        0          0          855 – 630        48
2. Ştiinţa Bacău                      24        19        0          5          731 – 613        38
3. HC Odorhei                       24        13        3          8          755 – 699        29
4. Universitatea Suceava        24        13        3          8          703 – 685        29
5. CS Caraş-Severin               24        14        1          9          630 – 619        29
6. Lignitul Pandurii Tg. Jiu    24        13        2          9          692 – 687        27
7. Potaissa Turda                    24        11        2          11        683 – 677        24
8. Universitatea Timişoara     23        10        1          12        590 – 589        21
9. Dinamo Călăraşi                 24        9          2          13        671 – 692        20
10. Universitatea Cluj                        24        8          2          14        634 – 690        18
11. CSM Bucureşti                 23        8          1          14        579 – 605        17
12. CSM Ploieşti                    24        6          3          15        589 – 672        15
13. CSM Satu Mare               24        6          2          16        646 – 726        14
14. CSA Steaua Bucureşti     24        1          2          21        620 – 794        4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea câştigă cu Satu Mare şi rămâne în cursa pentru Europa.
 Vizualizări articol: 774 |