luni, 10 mar 2008 - Anul XIII, nr. 58 (3739)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   5 imagini |   ø fişiere video

Rugby

Victorie muncită pe un teren foarte greu

Echipa locală de rugby, CSM Bucovina Suceava, a reînceput sezonul competiţional cu o victorie pe teren propriu în faţa celor de la RC Griviţa Bucureşti, scor final 14 – 7, după ce la pauză era 9 – 0.

Pe un teren foarte greu din cauza ploii, sucevenii au început acest meci hotărâţi să-şi adjudece punctele puse în joc. În prima parte a jocului au dominat teritorial, având mai multe şanse de eseu, dar oaspeţii au rezistat cu bine. La numai 20 de ani, cel mai bun jucător al meciului, Ignea, şi-a adus colegii în avantaj după trei lovituri de pedeapsă transformate în prima repriză, scor la pauză 9 – 0.

Partea a doua a jocului a fost una în care dominarea a alternat de o parte şi cealaltă, un plus avându-l totuşi oaspeţii, cei care l-au avut căpitan de echipă pe Bogdan Mihailă, sportiv sucevean ce a evoluat la începutul carierei la CSM Bucovina.

Totuşi, primii care înscriu sunt elevii lui Constantin Vlad, după o acţiune foarte bună pe linia de trei sferturi, finalizată de acelaşi Nicu Ignea, tot el ratând din păcate transformarea de după, scor 14 – 0.

Până la finalul meciului, bucureştenii reuşesc primul şi ultimul eseu, după o intercepţie la mijlocul terenului şi o cursă de aproximativ 45 de metri, partida încheindu-se cu scorul de 14 – 7, eseul fiind şi transformat.

La finalul partidei, antrenorul Constantin Vlad s-a arătat foarte mulţumit de evoluţia sportivilor săi, de victorie, dar nu şi de diferenţa de pe tabelă.

„Ştiam că nu va fi uşor, mai ales din cauza terenului, dar şi a faptului că Griviţa şi-a întărit lotul. Vremea potrivnică a făcut din acest meci unul de uzură, calitatea spectacolului sportiv a avut de suferit, iar lupta s-a dat în majoritate pe pachetul de înaintare. Deşi mă aşteptam şi la câştigarea punctului bonus, totuşi sunt mulţumit că am început cu bine şi de aceea îi felicit pe jucători pentru ceea ce au dat în teren”, a adăugat tehnicianul Constantin Vlad.

Partida a fost condusă la centru de un fost jucător sucevean, Claudiu Clapon, cel care nu a fost subiectiv în decizii şi a fost imparţial pe toată durata jocului, eliminându-l în prima repriză pe Stângu, după un schimb de lovituri. În următoarea etapă, suceveni vor evolua pe terenul celor de la RC Bârlad, echipă ce sâmbătă a pierdut la Olimpia cu scorul de 12 – 31.

6. CFR Braşov 2 0 0 2 36-47 1pb 1p

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie muncită pe un teren foarte greu.
 Vizualizări articol: 966 |