luni, 10 mar 2008 - Anul XIII, nr. 58 (3739)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   7 imagini |   ø fişiere video

Universitatea obţine a noua victorie din acest sezon

Ieri la amiază, sala Liceului cu Program Sportiv s-a dovedit din nou neîncăpătoare la meciul câştigat de CS Universitatea Suceava în faţa celor de la CSM Medgidia, scor final 34 – 26, după ce la pauză tabela arăta 19 – 12.

După înfrângerea de la Târgu Jiu, studenţii aveau mare nevoie de punctele puse în joc ieri, pentru a se menţine în prima parte a clasamentului. După numai cinci minute de joc echilibrat, sucevenii au început asediul la poarta oaspeţilor, distanţându-se la trei şi mai apoi la cinci goluri, astfel că în minutul 9 tabela arăta scorul de 8 – 3.

În urma mai multor greşeli în apărare, dar şi în atac, jocul sucevenilor a avut de suferit pe durata a cinci minute, fapt de care echipa din Medgidia a profitat din plin, apropiindu-se la doar un gol, scor 13 – 12 în minutul 24.

Totuşi, următoarele şase minute până la pauză aparţin universitarilor, care, încurajaţi frenetic de suporterii veniţi la sală, se apără mult mai bine şi contraatacă fulgerător, înscriind nu mai puţin de şase goluri, astfel că la pauză intră la vestiare la scorul de 19 – 12.

Elevii lui Petru Ghervan şi Leonard Bibirig încep partea a doua a jocului în forţă şi măresc avantajul la nouă goluri, scor 21 – 12. Totuşi, jocul se echilibrează, dar oaspeţii nu reuşesc să se apropie la mai puţin de cinci goluri de studenţi. În ultimele zece minute, ambele echipe au perioade bune de joc, sucevenii reuşind şi cea mai mare diferenţă din meci, în minutul 56, când conduceau cu 33 – 23.

Oaspeţii înscriu de trei ori consecutiv, faţă de numai un gol de partea Universităţii şi partida se termină la scorul de 34 – 26, această victorie propulsându-i pe suceveni pe locul cinci în clasamentul Ligii Naţionale.

Finalul de partidă a adus şi două cartonaşe roşii acordate direct pentru lovire voluntară, primul de partea oaspeţilor, Vukovic părăsind terenul după ce l-a lovit intenţionat pe Mitrea, cel care un minut mai târziu a văzut şi el roşu, după un fault de joc, nicidecum de eliminare, mai ales că diferenţa de pe tabelă era de opt goluri. „Înaintea acestui meci ne-am propus această victorie şi dacă era posibil să refacem diferenţa din tur, de la Medgidia. Ştiam că nu va fi uşor, deoarece avem stiluri apropiate de joc şi de aceea am luat lucrurile mult mai în serios, mobilizând tot ce aveam, inclusiv jucătorii nerefăcuţi. Cred că rezultatul a fost decis de felul în care au alergat cele două echipe, mai ales pe cotraatac şi repliere, acolo unde cu ajutorul publicul am reuşit să fim peste ei. Aici a contribuit şi apărarea bună, pe alocuri chiar foarte bună, un cuvânt de spus având şi cei doi portari. Le mulţumesc sportivilor că au sacrificat o zi de 8 Martie pentru acest meci, înţelegând că viaţa sportivă cere şi sacrificii, fapt care s-a văzut şi în teren prin prospeţimea de care au dat dovadă”, a declarat antrenorul Petru Ghervan. Pentru Universitatea au evoluat sportivii: Pralea, Andrei, Bibirig (2), Tcaciuc (1), Zvanciuc, Chiruţ (2), Adomnicăi (6), Gavriloaia (8), Bursuc (3), Ţuţu (2), Mitrea (3), Dospinescu, Brădăţan (3) şi Ignat (4). În următoarea etapă, sucevenii vor juca pe terenul penultimei clasate, Uztel Ploieşti.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. Steaua MFA Bucureşti 19 16 1 2 630 – 523 33
2. HCM Constanţa 19 12 3 4 547 – 481 27
3. Ştiinţa Municipal Bacău 19 11 5 3 584 – 560 27
4. UCM Reşiţa 19 13 0 6 594 – 550 25*
5. CS Universitatea Suceava 19 9 3 7 561 – 524 21
6. Minaur Baia Mare 19 9 3 7 546 – 537 21
* Echipă penalizată cu 1 punct

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea obţine a noua victorie din acest sezon.
 Vizualizări articol: 1000 |