joi, 21 feb 2008 - Anul XIII, nr. 43 (3724)

Învinşi de liderul Steaua Bucureşti

Ieri seară, într-un meci restanţă din etapa cu numărul trei din returul Ligii Naţionale de Handbal, echipa locală CS Universitatea Suceava a pierdut disputa de pe terenul primei clasate Steaua Bucureşti, scor final 37 – 34, după ce la pauză gazdele conduceau la două goluri, 19 – 17. Partida a început într-o notă de echilibru în care sucevenii au reuşit să egaleze la doi şi chiar să se distanţeze la două goluri, dar gazdele au revenit imediat, profitând de evoluţia fluctuantă a studenţilor, care s-a văzut pe durata celor 60 de minute.

La mijlocul primei reprize, când scorul era egal, 7 – 7, câteva greşeli şi nesincronizări ale sucevenilor le-au permis steliştilor să înscrie de patru ori la rând şi să se distanţeze la patru goluri, la 11 – 7, şi mai apoi la 13 – 9. A urmat o nouă perioadă bună a universitarilor care au recuperat diferenţa, egalând pe tabelă, 15 – 15. În ultimul minut, când Steaua conducea cu un gol, sucevenii au ratat un 7 metri şi au intrat la vestiare la scorul de 19 – 17, după ce gazdele au înscris la ultima fază.

Ca şi în prima repriză, începutul a aparţinut elevilor lui Petru Ghervan, care au restabilit din nou egalitatea şi chiar au preluat conducerea la un gol în două rânduri. Din păcate, jocul Universităţii a avut din nou de suferit din cauza greşelilor, astfel că Steaua s-a distanţat la şase goluri şi toată lumea credea ca gazdele vor sta liniştite până la final. Nu a fost să fie aşa, deoarece studenţii au recuperat patru goluri şi au avut şansa să ajungă la un singur gol în spatele Stelei, dar au înscris după ce au călcat semicercul, acesta fiind şi ultimul moment în care au avut şansa să întoarcă soarta meciului. În final, gazdele s-au impus cu scorul de 37 – 34, după un meci în care universitarii au demonstrat că pot mai mult, doar în anumite momente.

„Am avut perioade foarte bune pe parcursul meciului, dar din păcate nu am reuşit să gestionăm jocul aşa cum trebuie, jucând lent tocmai când trebuia să mărim viteza din teren. Dacă ne gândim că am luat peste 30 de goluri, pot spune că am făcut o partidă deficitară pe apărare, acolo unde am primit prea multe goluri, mai ales pe zona centrală. Totuşi, per ansamblu, a fost un meci strâns în faţa primei clasate, echipă cu experienţă şi cu un buget mult mai mare. Arbitrajul nu vreau să-l mai comentez şi asta pentru că nemulţumirile le-am transmis arbitrilor în timpul jocului, ori de câte ori a fost nevoie”, a declarat antrenorul Petru Ghervan.

Duminică, de la ora 11.00, Universitatea va juca acasă cu Minaur Baia Mare, echipă ce s-a impus aseară tot într-o restanţă în faţa Reşiţei, scor 35 – 31.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. Steaua MFA Bucureşti 16 13 1 2 531 – 445 27
2. HCM Constanţa 16 10 3 3 457 – 401 23
3. Ştiinţa Municipal Bacău 16 9 4 3 491 – 473 22
4. UCM Reşiţa 16 10 0 6 491 – 464 19*
5. Minaur Baia Mare 16 8 3 5 462 – 446 19
6. CSM Medgidia 16 8 2 6 460 – 454 18
7. HC Odorhei 16 8 2 6 439 – 446 18
8. CS Universitatea Suceava 16 7 3 6 465 – 441 17
9. Dinamo Baumit Bucureşti 15 8 0 7 427 – 418 16
10. Energ. Pandurii Tg. Jiu 16 7 0 9 423 – 432 14
11. CSM D&C Oradea 16 5 2 9 438 – 463 12
12. CS Univ. Poli. Timişoara 15 6 0 9 359 – 358 12
13. Uztel Ploieşti 16 2 0 14 390 – 478 4