Un minor beat, care a intrat cu mașina într-un cap de pod, cercetat de polițiști pentru patru infracțiuni



Un minor beat, care a intrat cu mașina într-un cap de pod, cercetat de polițiști pentru patru infracțiuni
Un minor beat, care a intrat cu mașina într-un cap de pod, cercetat de polițiști pentru patru infracțiuni

Un minor în vârstă de 17 ani s-a ales cu dosar penal pentru nu mai puțin de patru infracțiuni, după ce s-a urcat beat la volanul unei mașini neînmatriculate. El a mai provocat și un accident, din fericire soldat doar cu pagube materiale.
În dimineața zilei de 30 aprilie, în jur de ora 7.45, la Grămești, polițiștii de la Postul comunal Zamostea au identificat un VW Passat, care era izbit în capul de pod din fața unei locuințe. Lângă mașină au fost găsiți doi minori, care au început să se bâlbâie când au văzut poliția, după care au luat-o la fugă. Polițiștii au reușit însă să-l oprească imediat pe unul din ei, cel care, avea să se stabilească ulterior, condusese mașina.
Andrei O., în vârstă de 17 ani, din satul Dănila, comuna Dărmănești, emana miros de alcool, iar etilotestul a indicat concentrația de 0,46 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. Și celălalt tânăr din mașină, din Măriței – Dărmănești, a fost identificat ulterior.
Din cercetări a rezultat că cei doi s-au deplasat, pe parcursul nopții, pe traseul Dărmănești-Rădăuți-Siret-Grămești, consumând mai multe doze de bere. La Grămești, ar fi explodat o roată a mașinii, având loc accidentul.
Autoturismul implicat în accident nu este înmatriculat, iar plăcuțele cu numerele de înmatriculare erau de la altă mașină și erau expirate, au constatat ulterior polițiștii.
În aceste condiții, polițiștii au deschis dosar penal pentru concurs de infracțiuni: „punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat”, „punerea în circulație sau conducerea unui vehicul cu numere false”, „conducerea unui vehicul de către o persoană care nu deține permis de conducere” și „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.
Minorul de la volan și cel care îl însoțeau au fost amendați și cu câte 5.000 de lei pentru nerespectarea restricțiilor de circulație impuse de Ordonanțele Militare.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă