Ucrainean care a intrat fraudulos în țară, prins cu țigări de contrabandă



Un ucrainean care a intrat fraudulos în țară a fost prins de poliție cu țigări de contrabandă. Potrivit unui comunicat al IPJ Suceava, marți, la ora 21.50, o patrulă din cadrul Poliției orașului Siret a identificat, pe strada Alexandru cel Bun din localitate, un tânăr de 23 de ani, cetățean ucrainean, care avea asupra sa într-un rucsac 60 de pachete cu țigări de proveniență duty-free, în valoare de 900 lei, bunuri pentru care nu a putut prezenta documente legale. În urma investigațiilor, polițiști au mai stabilit și faptul că tânărul a intrat în mod fraudulos în România, evitând controlul documentelor în Punctul de Trecere al Frontierei Siret și controlul vamal. În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „contrabandă” și „trecere frauduloasă a frontierei de stat”, ce va fi soluționat procedural.



Recomandări

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore
Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore