Suceveancă anchetată de poliție după ce a găsit pe jos o brăţară de aur și a valorificat-o la amanet



Suceveancă anchetată de poliție după ce a găsit pe jos o brăţară de aur și a  valorificat-o la amanet
Suceveancă anchetată de poliție după ce a găsit pe jos o brăţară de aur și a valorificat-o la amanet

Polițiștii suceveni au continuat cu succes cercetările în cazul reclamației unei femei, care a anunțat că a pierdut o brațară din aur, și probabil aceasta a fost găsită și însușită de o altă persoană.

Poliția municipiului Suceava a primit o sesizare în acest sens în data de 12 mai, fiind anunţată direct de către o femeie care a relatat că, pe 7 mai, în jurul orelor 07:30, în momentul când a deschis ușa de acces a magazinului Optik Tătaru, de pe strada Mărășești, i-a căzut pe jos brățara de aur pe care o avea la mâna dreaptă, bunul fiind în valoare de 6.000 de lei.

Partea vătămată a precizat că, în momentul când a luat cheia din buzunarul de la rucsac, pentru a deschide magazinul, i-a căzut brățara în fața ușii, fără a realiza asta pe moment.

Mai târziu, în timp ce se afla în magazin, femeia a observat că nu mai avea brățara la mâna dreaptă. Inițial, a crezut că și-a pierdut brățara acasă sau pe undeva prin mașină, astfel explicându-se de ce a făcut sesizarea mai târziu.

După primirea reclamației, pe 12 mai, polițiștii au deschis dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de “Însușirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor”. După cum polițiștii au mai avertizat, găsirea unui bun și valorificarea lui, în locul nereturnării, este infracțiune.

În urma cercetărilor derulate de polițiștii Biroului de Investigații Criminale Suceava a rezultat că brățara a fost pierdută de către proprietară în zona ușii de acces în magazin, fiind luată ulterior de către o altă femei.

Ajutați de imagini de pe camere de supraveghere, polițiștii au putut stabili cine este autoarea.

Căutată de polițiști și audiată, femeia a recunoscut că a găsit o brățară în acea zi de 7 mai, iar a doua zi soțul ei a amanetat-o.

Suceveanca s-a deplasat la casa de amanet, de unde a răscumpărat brățara, iar ulterior a predat-o polițiștilor.

Brățara din aur galben, de circa 20 cm, a fost predată mai departe de polițiști posesoarei, care a fost invitată în acest sens la sediul Poliției municipiului Suceava.

Chiar dacă dosarul penal a fost deschis, proprietara brățării a declarat că nu mai are nici o pretenție de la autoarea faptei, astfel că sunt șanse ca această să scape de răspundere penală.



Recomandări

Control al Poliției în fondul forestier: 60 de arbori tăiați și exploatați ilegal, alți 91 găsiți marcați fără drept

Control al Poliției în fondul forestier: 60 de arbori tăiați și exploatați ilegal, alți 91 găsiți marcați fără drept
Control al Poliției în fondul forestier: 60 de arbori tăiați și exploatați ilegal, alți 91 găsiți marcați fără drept

Arme, sute de cartușe, trofee de vânătoare și dispozitive de braconaj, ridicate în urma a 38 de percheziții

Arme, sute de cartușe, trofee de vânătoare și dispozitive de braconaj, ridicate în urma a 38 de percheziții
Arme, sute de cartușe, trofee de vânătoare și dispozitive de braconaj, ridicate în urma a 38 de percheziții

Beat și fără permis, un fugar de poliție și-a exprimat regretele pentru faptele sale, înainte de a fi reținut în arest

Prin ordonanța emisă miercuri, 3 iunie, bărbatul a fost ridicat de la domiciliu și dus, sub escortă, în arestul Poliției Suceava
Prin ordonanța emisă miercuri, 3 iunie, bărbatul a fost ridicat de la domiciliu și dus, sub escortă, în arestul Poliției Suceava

Șofer anchetat penal după ce a dus-o acasă pe femeia pe care a acroșat-o pe o trecere de pietoni din centrul Sucevei

Șofer anchetat penal după ce a dus-o acasă pe femeia pe care a acroșat-o pe o trecere de pietoni din centrul Sucevei
Șofer anchetat penal după ce a dus-o acasă pe femeia pe care a acroșat-o pe o trecere de pietoni din centrul Sucevei