24 de ore de arest

Șoferul beat imobilizat de un polițist după ce a intrat cu mașina în șanț avea o alcoolemie în jur de 3 la mie



Șoferul a stat 24 de ore după gratii
Șoferul a stat 24 de ore după gratii

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni au anunțat că au luat măsura preventivă a controlului judiciar, după 24 de ore de arest, în cazul bărbatului care, la finele săptămânii trecute, a condus un autovehicul fără a avea permis de conducere și în stare avansată de ebrietate, provocând un accident cu pagube materiale.
Este vorba de cazul de sâmbăta trecută, când un polițist aflat în timpul liber a imobilizat un șofer care încerca să iasă cu mașina din șanțul în care intrase.
După cum am arătat în Monitorul de Suceava, pe 25 noiembrie, în jurul orei 21.30, echipajul de serviciu de la Secția Rurală Preutești a fost sesizat telefonic că pe raza satului Dolheștii Mari, comuna Dolhești, a avut loc un accident.
Din cercetări a rezultat că un ”șofer” din satul Basarabi, comuna Preutești, aflat la volanul unui autoturism pe un drum comunal din Dolheștii Mari, a pierdut controlul asupra direcției de mers, intrând cu mașina într-un cap de pod și oprindu-se în șanț.
În timp ce ”șoferul” efectua manevre de a ieși cu autoturismul din șanț, a fost observat de către un polițist din cadrul Compartimentului Rutier Gura Humorului, care se afla în timpul liber.
Acesta s-a oprit la fața locului, a sesizat că respectivul este sub influența alcoolului, l-a imobilizat pe individ și a alertat echipajul aflat cel mai aproape.
Ulterior s-a constatat că bărbatul avea concentrația de 1,29 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat și că nu este posesor de permis de conducere pentru nici o categorie de vehicule.
Individul a fost pus sub acuzare pentru două infracțiuni, ”conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe” și ”conducerea unui vehicul fără permis de conducere”.
Probele biologice au arătat în cazul inculpatului alcoolemia foarte mare, respectiv de 3,04 g%0 și 2,82 g%0 proba doi de sânge.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României