Și-a cumpărat un lup pe care îl creștea în loc de câine



lupoaica
lupoaica

Un bărbat din comuna Straja s-a ales cu o amendă de 1.000 de lei pentru că în padocul în care sunt închiși, de obicei câinii, omul avea un animal sălbatic. Mai exact, în țarcul respectiv creștea o femelă de lup. Polițiștii din Vicovu de Sus au mers în control în baza unei sesizări depusă de o persoană, iar bărbatul vizat a recunoscut că într-adevăr crește un lup. Omul le-a povestit polițiștilor că în urmă cu doi ani a cumpărat de la o persoană necunoscută puiul de lup, pe care l-a crescut și îngrijit în tot acest timp. Pentru că nu avea dreptul să dețină animale sălbatice, bărbatul a fost sancționat. Polițiștii spun că au încercat să dea de reprezentanții Gărzii de Mediu Suceava pentru ca aceștia să ia măsurile legale, respectiv trimiterea lupoaicei la o grădină zoologică. Pentru că reprezentanții Gărzii de Mediu nu au putut fi contactați, lupoaica a rămas în continuare în custodia celui care a crescut-o în ultimii doi ani.



Recomandări

Pușcărie cu executare pentru un sucevean care a incendiat de două ori casa unei femei și a omorât un câine

Pușcărie cu executare pentru un sucevean care a incendiat de două ori casa unei femei și a omorât un câine
Pușcărie cu executare pentru un sucevean care a incendiat de două ori casa unei femei și a omorât un câine

Intervenții în 24 de ore la sesizări privind câinii fără stăpân și 300 de adopții pe an, obiective impuse serviciului de ecarisaj din Suceava

Intervenții în 24 de ore la sesizări privind câinii fără stăpân și 300 de adopții pe an, obiective impuse serviciului de ecarisaj din Suceava
Intervenții în 24 de ore la sesizări privind câinii fără stăpân și 300 de adopții pe an, obiective impuse serviciului de ecarisaj din Suceava