Senatul a respins reexaminarea legii prin care universitățile retrag doctorate. Doar 12 voturi contra



Senatul a respins luni cererea președintelui de reexaminare a legii care prevede că universitățile vor fi cele care vor decide acordarea și retragerea titlului de doctor, cu 90 de voturi ”pentru”, în timp ce ”împotrivă” au votat doar 12 aleși, iar șase s-au abținut, scrie Mediafax.”Ministerul Educației și Guvernul României susțin forma inițială a Ordonanței de Urgență 4/2016, susțin argumentele din cererea de reexaminare a președintelui și consideră că după finalizarea evaluării externe a școlilor doctorale și a fiecărei instituții organizatoare de doctorat, care va începe în această toamnă, se poate relua cu succes și cu folos discuția dacă este posibilă și oportună trecerea exclusivă a responsabilității doctoratelor din România la nivelul universităților”, a spus în plenul Senatului, Laurențiu Vlad, secretar de stat la Ministerul Educației.



Recomandări

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan
Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Rectorul interimar al Universității „Ștefan cel Mare” Suceava va fi ales de Consiliul de Administrație și Senat în următoarele zile