Scade prețul la gaze: Consmatorii casnici vor plăti cu 3% mai puțin, de la 1 iulie



Prețurile medii ale gazelor naturale pentru consmatorii casnici vor scădea în medie cu 3%, informează un comunicat ANRE, citat de Mediafax.
Decizia aparține Comitetului de reglementare al ANRE, care a aprobat și menținerea prețului producției interne de la gaze la valoarea de 60 de lei/MWh.
Pentru aprobarea scăderii, comitetul a ținut cont de menținerea prețului producției interne la același nivel, de asigurarea consumului clienților casnici integral din producția internă, precum și de scăderea costului unitar de transport.
Reducerea a fost calculată în funcție de ponderea de piață a fiecărui operator licențiat.
Măsurile sunt valabile pentru perioada 1 iulie 2016 – 31 martie 2017.



Recomandări

Deputatul AUR Florin Pușcașu îi solicită premierului Bolojan să spună dacă are soluții pentru ca românii să plătească mai puțin costul energiei

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Perspective macroeconomice și geo-strategice cu privire la recalibrarea modelului de creștere economică a României în contextul noii normalități

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Perspective macroeconomice și geo-strategice cu privire la recalibrarea modelului de creștere economică a României în contextul noii normalități
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Perspective macroeconomice și geo-strategice cu privire la recalibrarea modelului de creștere economică a României în contextul noii normalități

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O abordare diferită a creșterii economice în România: dincolo de ritm contează evitarea dezechilibrelor și a capcanei venitului mediu

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O abordare diferită a creșterii economice în România: dincolo de ritm contează evitarea dezechilibrelor și a capcanei venitului mediu
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O abordare diferită a creșterii economice în România: dincolo de ritm contează evitarea dezechilibrelor și a capcanei venitului mediu