”Sănătate prin Educație”, acțiune a mediciniștilor suceveni care au oferit gratuit măsurători ale funcțiilor vitale și consiliere



Evaluarea tensiunii arteriale și a saturației de oxigen în cadrul acțiunii studențești
Evaluarea tensiunii arteriale și a saturației de oxigen în cadrul acțiunii studențești

În contextul aniversării a 60 de ani de învățământ superior la Suceava, pe parcursul întregii săptămâni au loc diferite manifestări și acțiuni, care reflectă tocmai prezența implicată a instituției de învățământ superior în viața orașului.
În acest context reprezentanții Facultății de Medicină și Științe Biologice din cadrul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava au organizat joi, pe parcursul întregii zile, o activitate intitulată ”Sănătate prin Educație”, prin care instituția își propune să evalueze starea de sănătate a cetățenilor care sunt dornici să o afle.
Astfel, în intervalul orar 10.00-18.00, pe esplanada din fața Corpului A al USV, au fost organizate patru ateliere destinate publicului larg, cu acces gratuit la măsurători ale funcțiilor vitale și consiliere de specialitate. Doritorii și-au putut evalua pulsul, tensiunea arterială, temperatura, saturația de oxigen, au putut afla dimensiunile de antropometrie, talie, greutate, circumferință abdominală, s-a făcut evaluarea glicemiei și a vederii și bineînțeles s-a oferit consiliere în ceea ce privește un stil de viață sănătos.
Mai mult decât atât, reprezentanții Facultății de Medicină și Științe Biologice și-au propus să facă și educație pentru sănătate, în cadrul unor ateliere în care pot fi memorați pașii ce trebuie parcurși în spălarea mâinilor, igiena bucală, acordarea primului ajutor și resuscitare cardio-respiratorie.
Prin felul acesta Universitatea prin Facultatea de Medicină și Științe Biologice vrea să arate locuitorilor că îi pasă de comunitatea locală și de fapt, face parte cu adevărat din comunitate.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”
Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate

„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate
„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate

Sute de medici de familie se reunesc la USV, la o conferință de educație medicală pentru sănătatea pacienților

Sute de medici de familie se reunesc la USV, la o conferință de educație medicală pentru sănătatea pacienților
Sute de medici de familie se reunesc la USV, la o conferință de educație medicală pentru sănătatea pacienților