Desemnarea unui nou operator de salubrizare menajeră a Sucevei, pentru următorii 12 ani, va fi scoasă la licitație săptămâna viitoare.
Inițial, aceasta trebuia să aibă loc pe 1 noiembrie 2017, dar a fost blocată de o decizie a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor.
Valoarea contractului de concesionare a salubrizării menajere a Sucevei pentru următorii 12 ani este de 83.829.600 de lei (peste 18 milioane de euro), câștigătorul obligându-se să amenajeze 100 de platforme semiîngropate, 100 de platforme îngropate, 30 de puncte supraterane de colectare selectivă cu patru containere pentru deșeuri reciclabile, dar și să monteze 1.000 de coșuri stradale și să amenajeze două locuri de joacă pentru copii, anual.
„În urma contestației depuse la CNSC de către RER Ecologic Service Buzău, s-au acceptat o serie de remedieri ale caietului de sarcini, care nu sunt de fond, ci de formă. De exemplu, la calculul redevenței, de 4% fără TVA, nu era menționat TVA-ul. La condițiile minime tehnice de mediu s-a eliminat distanța maximă dus-întors pentru punctul de sortare, care era de 25 de km, iar asigurarea de răspundere civilă se aplică la delegați, nu la delegator. Am făcut aceste corecturi, ca atare, pe 12 ianuarie, la ora 12.00, va avea loc licitația care a fost suspendată în noiembrie”, a anunțat primarul Sucevei, Ion Lungu.
Edilul sucevean și-a exprimat speranța ca licitația să nu fie blocată de o eventuală decizie a instanțelor, pentru că aceeași firmă care a depus contestație la CNSC a dat primăria în judecată, la Curtea de Apel Suceava.





