România se numără printre țările europene cu cel mai scăzut consum de droguri



România se numără printre țările europene cu cel mai scăzut consum de droguri, situându-se pentru majoritatea drogurilor sub media europeana, se arată într-un comunicat al Agenției Naționale Antidrog, scrie Mediafax.Potrivit raportului prezentat, marți, de Agenția Națională Antidrog (ANA). „Raportul european privind drogurile 2016: Tendințe și evoluții”, a fost organizat cu ocazia conferinței de lansare a „Raportului european privind drogurile 2016”, susținută la Lisabona de către Agenția pentru Droguri a Uniunii Europene (EMCDDA).Potrivit raportului, deși consumul de canabis a înregistrat o creștere semnificativă în rândul populației generale (15-64 de ani) față de ultimul studiu realizat în 2013, România se situează sub media europeană în ceea ce privește consumul de droguri. În țara noastră, cât și în celelalte state membre UE, canabisul este cel mai consumat drog, mai ales în rândul tinerilor. Pentru prima oară, canabisul este pe același loc cu heroina în ceea ce privește cererea de tratament ca urmare a consumului de droguri. Pe piața drogurilor se remarcă o creștere a cantității de canabis, în timp ce numărul capturilor la nivel stradal crește de la an la an.



Recomandări

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Cursul nominal de schimb – de ce nivelul și volatilitatea nu spun același lucru

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Cursul nominal de schimb – de ce nivelul și volatilitatea nu spun același lucru
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Cursul nominal de schimb – de ce nivelul și volatilitatea nu spun același lucru

Deputatul AUR Florin Pușcașu consideră că din cauza greșelilor guvernanților, românii plătesc unul dintre cele mai ridicate prețuri la energie

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Perspective macroeconomice și geo-strategice cu privire la recalibrarea modelului de creștere economică a României în contextul noii normalități

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Perspective macroeconomice și geo-strategice cu privire la recalibrarea modelului de creștere economică a României în contextul noii normalități
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Perspective macroeconomice și geo-strategice cu privire la recalibrarea modelului de creștere economică a României în contextul noii normalități