Pufoaica de vara

România a fost din nou furată la drumul mare



Altă hoție usturătoare de arbitraj: institutul Gallup ne-a răpit titlul – la care aspiram de-atâta timp – de cea mai coruptă țară din lume, noi ocupând doar locul patru, imediat sub fustele podiumului.
Incalificabil! Am fost depășiți nemeritat – stimați telespectatori, absolut nemeritat! – de concurenți cu pile, alde Congo și Haiti.
Hait! Este evident – stimați și dragi telespectatori, iertați-mi emoția! – că nu ni se dorește prezența în elita acestei competiții mondiale.
Rușine, domnilor arbitri ! Rușine! Ați umilit o națiune întreagă! Împreună cu Mircea Sandu și Călin Tăriceanu vom redacta o jalbă la forurile superioare, unde să vă obrăzim precum o meritați din plin, din preaplin chiar.
**
O parte din vină avem însă și noi, să recunoaștem, oricât de greu ne-ar fi. Pentru că, dintr-un surplus de modestie, păstrăm tăcerea asupra corupției din anumite domenii, ceea ce ne face să pierdem puncte prețioase în clasamentul pe națiuni.
De pildă, în nici un raport nu se vorbește despre corupția din cultură, ceea ce e regretabil și costisitor. Bunăoară:
1. Nu se spune nimic, nicăieri, despre directorii de muzee care preferă o anumită firmă pentru lucrările de consolidare și restaurare, având și ei asigurat un comision-halcă, deosebit de cărnos.
2. Nu se spune nimic, nicăieri, despre directorii de teatre care fixează onorarii de 10.000 de euro regizorilor, mai bine de jumătate din sumă revenindu-le lor, pentru mici nevoi și plăceri fiziologice. Nu se spune nimic nici despre regizorii de teatru care pretind lovele autorilor, pentru a le reprezenta piesele.
3. Nu se spune nimic, nicăieri, despre concursurile importante, unde premiile – constând din bani și glorie – se împart după pedigriu, circumferința bustului și, uneori, a păsăricii, că de-acolo pornesc toate.
4. Nu se spune nimic, nicăieri, despre criticii de artă plastică, pretendenți de peșcheșuri în euro pentru a elogia la vernisaje lucrările din expoziții (unul dintre acești critici tocmai a fost sărbătorit și premiat unanim, pentru rotunjirea unui număr de ani, dar nu de pușcărie, cum deplasat v-ați gândit pentru o clipă).
**
Asta e situația, stimați telespectatori, iertați-mi emoția, firească totuși! Când vom vorbi și despre corupția din artă, este de sperat că vom acumula noi puncte în competițiile internaționale, și nu vom mai rata calificări importante în elita acestei competiții mondiale, deosebit de importante pentru imaginea noastră.
Haideți, băieți, ștergeți-vă lacrimile, căci ați dat totul în teren! Să sperăm într-un nou început, că de începuturi vechi suntem sătui până aici! O nouă generație de aur a corupților se naște acum! S-avem încredere în ea! S-o încurajăm!
Hai, nea Piți, hai nea Gigi! Pupați iconițele alea și din partea noastră! Să dea cineva tonul la imn!



Recomandări

Artistul Viorel Corodescu COV, sărbătorit la 80 de ani, printr-o expoziție retrospectivă a 55 de ani de caricatură sub semnătura sa

Artistul Viorel Corodescu COV, sărbătorit la 80 de ani, printr-o expoziție retrospectivă a 55 de ani de caricatură sub semnătura sa
Artistul Viorel Corodescu COV, sărbătorit la 80 de ani, printr-o expoziție retrospectivă a 55 de ani de caricatură sub semnătura sa

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava
Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului
Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Liderul oamenilor de afaceri din PNL Suceava, Dumitru Mihalescul: „Ilie Bolojan este singurul care are curajul de a face acele reforme care s-au amânat de zeci de ani spre binele României”