Criticile și atacurile lansate la adresa primarului Ion Lungu de liberali, duminică, la întâlnirea cu membrii de partid și simpatizanții, în incinta Casei de Cultură, unde edilul sucevean era așteptat să li se alăture, ca urmare a negocierilor purtate cu conducerea partidului, sunt considerate nejustificate de șeful municipalității sucevene.
„Nu cred că problemele din Suceava se rezolvă dacă Lungu își anunță sau nu candidatura, merge într-o parte sau alta… Sunt multe lucruri de rezolvat și cetățenii sunt interesați de ceea ce poate face astăzi primarul pentru ei, dacă le asigură căldură și apă la iarnă, și eu zic că da, precum și dacă termină lucrările care sunt începute. Cât despre partea politică, vom mai vedea…”, a spus Lungu, care a fost destul de rezervat în comentarii.
Pe parcursul celor două ore cât a durat întâlnirea de duminică, s-au făcut mai multe referiri, direct sau indirect, la primarul „trădător” Ion Lungu. Primul care i-a bătut obrazul edilului municipiului Suceava a fost Cezar Preda. „Am crezut că atunci când dau mâna cu un om acesta se ține de cuvânt. Alaltăieri m-am întâlnit cu primarul Sucevei, Ion Lungu, și a dat mâna cu mine și mi-a spus că este devotat proiectului Flutur-Balan-Băișanu, dar astăzi nu-l văd aici în sală”, a arătat Preda.Critici au venit și din partea lui Ioan Balan și a lui Gheorghe Flutur, candidații PNL pentru Primăria Suceava, respectiv Consiliul Județean Suceava.
Reacție
Replica lui Lungu la criticile liberalilor





