Cea de-a XVII-a ediție a Suceava Blues Festival începe vineri, de la ora 18.00, în Șanțul de Apărare al Cetății de Scaun. Timp de trei zile, până pe 5 iulie, pe scenă vor urca artiști de renume internațional, printre care Claudette King, fiica legendarului B.B. King.
Publicul va avea acces gratuit la concerte susținute de artiști din Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, Italia, Austria, Ungaria, Serbia și România, Suceava devenind din nou capitala blues-ului din România.
Concertele se vor desfășura zilnic între orele 18.00 și 23.00.
Festivalul debutează vineri, 3 iulie, cu recitalurile Dusty Ride, Bluemans și Rareș Totu’s Midnight Sun feat. Aminda, alături de invitații speciali Irina Popa și Alex Gavril, iar seara se va încheia cu concertul Devon Allman Blues Summit.
Sâmbătă, 4 iulie, vor urca pe scenă Katarina Pivnicki & Crossfire, Free Connection, Connor Selby și Eric B. Turner.
Ultima zi a festivalului îi aduce în fața publicului pe Wanted, Soulfire feat. Marco Meucci, Raphael Wressnig feat. Gisele Jackson și Daniel Szebenyi & The Royal Groove Cartel.
- Linie directă Centru – Cetate, dar și transport metropolitan
Cei care vor să ajungă la festival au mai multe variante, de la urcatul pe jos, prin Parcul Șipote, accesul auto spre Cetate, dar și transport public de persoane, cu un microbuz introdus special de TPL Suceava – linia 7.
Microbuzul TPL va circula pe toată perioada Festivalului, de vineri, 3 iulie, până duminică, 5 iulie, inclusiv, în intervalul orar 16.30 – 23.30.
Linia 7 va funcționa pe traseul Centru – Cetate, cu plecări din stația Centru la 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 și întoarcere de la Cetate la orele 16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30.
De asemenea, va fi funcțională în regim normal linia M105, care merge din fața Colegiului Național Ștefan cel Mare către Lisaura, Tișăuți, Ipotești, cu opriri la Cimitirul Pacea și strada Pimen, de unde se poate ajunge pe jos în câteva minute, la șanțul Cetății de Scaun.
- Nu doar concerte – atracții suplimentare
Pe lângă concerte, spectatorii vor putea participa la expoziția de artă „100 Miles Davis”, semnată de artista plastică Paula Șalar, la workshopuri și seminarii dedicate tinerilor muzicieni, la un târg de vinyl, precum și la întâlniri cu artiștii, jam sessions și la o expoziție de instrumente muzicale, unde va putea fi admirată și testată chitara care i-a aparținut lui Fani Adumitroaie – în memoria căruia este organizat festivalul.
În incinta festivalului va exista un Wine Bar și un Wine Corner.
Organizatorii pun la dispoziția participanților și o zonă de campare gratuită.






