Baschet

Rădăuțenii au luat medalie de bronz la ONSȘ



Echipa Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” din Rădăuți s-a comportat foarte bine la faza națională a ONSȘ
Echipa Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” din Rădăuți s-a comportat foarte bine la faza națională a ONSȘ

Echipa Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” din municipiul Rădăuți a ocupat locul III la etapa națională a campionatului de baschet gimnaziu-băieți, competiție înscrisă în calendarul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. Competiția s-a desfășurat la finele săptămânii trecute, la Râmnicu Vâlcea, și a reunit câștigătoarele etapelor zonale, mai precis opt echipe din București, Ploiești, Buzău, Timișoara, Târgu Jiu, Sighetu Marmației, Sibiu și Rădăuți. După o comportare deosebită, cu meciuri extrem de disputate, elevii antrenorilor Ovidiu Larionescu și Dănuț Bujdei, tinerii Eduard Arusoaei, Cristian Deleanu, Andrei Cernăuțean, Ilie Mihailescu, Alexandru Olinici, Alexandru Tudose, Alexandru Hrenciuc, Iulian Țigănescu, Marian Țugui și Albert Terpez, au urcat pe podiumul de premiere a competiției de nivel național. „Consider că echipa noastră, care a reprezentat regiunea Moldova, a obținut un rezultat deosebit pentru municipiul Rădăuți, chiar pentru județul Suceava. Sportivii rădăuțeni au făcut față presiunilor arbitrilor, au dovedit un bagaj tehnico-tactic foarte bun și au arătat ce înseamnă spiritul de echipă. Felicitări băieților și mulțumiri colegului meu, Dănuț Bujdei”, a declarat profesorul Ovidiu Larionescu.



Recomandări

Selecționata Mihu Football Club a fost învinsă greu de Dinamo Kiev în finala mică a turneului Platinum Cup din Ucraina

Selecționata Mihu Football Club a fost învinsă greu de Dinamo Kiev în finala mică a turneului Platinum Cup din Ucraina
Selecționata Mihu Football Club a fost învinsă greu de Dinamo Kiev în finala mică a turneului Platinum Cup din Ucraina

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

Medalii de aur, argint și bronz pentru Colegiul Silvic „Bucovina”, la European Championship in Forestry Skills

Medalii de aur, argint șu bronz pentru Colegiul Silvic „Bucovina”, la European Championship in Forestry Skills
Medalii de aur, argint șu bronz pentru Colegiul Silvic „Bucovina”, la European Championship in Forestry Skills