Comunicare asertivă

Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului



Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului

La Centrul Școlar de Educație Incluzivă ”Sf. Andrei” din Gura Humorului a avut loc marți, 16 aprilie, proiectul educativ ”Adolescență fără violență!”, în cadrul căruia elevii au descifrat tainele comunicării asertive (declarative). Activitatea s-a desfășurat sub genericul ”Comunicarea asertivă – cheia înțelegerii”, a fost inclusă în calendarul săptămânii ”Școala altfel!” și a avut ca obiective formarea la elevi a capacității de a distinge între comportamentul asertiv, pasiv și agresiv și, în același timp, educarea elevilor în vederea aplicării deprinderilor de comunicare asertivă.
Documentarea temeinică, studiile de caz și jocurile de rol au fost metodele interactive ce au le-au permis elevilor să înțeleagă faptul că o comunicare eficientă trebuie să respecte mai multe condiții: transmiterea clară și corectă a mesajului, ascultarea activă și înțelegerea mesajului pe care îl transmite interlocutorul, iar toate aceste se realizează printr-o comunicare asertivă care să îi plaseze echidistant între cei doi poli de comunicare – agresiv și pasiv.
Au fost analizate efectele benefice ale comunicării asertive
Deoarece orice abilitate nouă se formează treptat, elevii au avut ocazia să exerseze tehnicile de comunicare asertivă, s-au familiarizat cu trăsăturile caracteristice asertivității (puterea de a spune ”NU”, exprimarea corectă a sentimentelor pozitive și negative, inițierea, continuarea și încheierea unei discuții etc.), au înțeles importanța limbajului nonverbal care întărește comportamentul asertiv (contactul vizual, tonul vocii, mimica).
Situațiile concrete pe care le-au avut de interpretat elevii au fost selectate cu grijă, din viața de zi cu zi a unui adolescent prins în ritmul rapid și trepidant al vieții: școală, familie, prieteni, responsabilități, obligații, drepturi. După fiecare situație, au avut loc discuții, au fost identificate erori în comunicare, au fost analizate efectele benefice ale comunicării asertive.
Coordonatorii proiectului au fost prof. Mariana Chichifoi, prof. Militina Cleopatra Culidiuc, prof. Dumitrița Doinița Dabija și prof. Maria Simeria. Profesorii au declarat că activitatea desfășurată reprezintă un prim pas făcut de elevi pe calea asertivității, dar și un pas important pentru desăvârșirea lor și pentru viitorul lor ca oameni pregătiți să înfrunte viața.


Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului
Proiectul educativ „Adolescență fără violență!”, la Centrul Școlar „Sf. Andrei” din Gura Humorului


Recomandări

Peste 4.900 de candidați vor susține probele scrise la bacalaureat în 15 centre de examen în județul Suceava

Peste 4.900 de candidați vor susține probele scrise la bacalaureat în 15 centre de examen în județul Suceava
Peste 4.900 de candidați vor susține probele scrise la bacalaureat în 15 centre de examen în județul Suceava

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”