Migrație

Patru algerieni care au intrat ilegal în țară, „pescuiți” la Vicovu de Sus



Patru algerieni care au intrat ilegal în țară, „pescuiți” la Vicovu de Sus
Patru algerieni care au intrat ilegal în țară, „pescuiți” la Vicovu de Sus

Patru algerieni care au intrat ilegal în România venind din Ucraina au fost prinși zilele trecute la Vicovu de Sus. Cele patru persoane, care au vârste între 25 și 33 de ani, au fost „pescuite” cu ocazia unei acțiuni comune a lucrătorilor Sectorului Poliției de Frontieră Vicovu de Sus și cei ai Poliței Orașului Vicovu de Sus. Echipa mixtă i-a observat pe algerieni, iar aceștia au recunoscut că veneau din Ucraina și doreau să ajungă într-un stat din vestul Europei. Conform procedurilor legale și a acordurilor existente, cei patru cetățeni algerieni au fost preluați de autoritățile de frontieră ucrainene. Predarea s-a făcut în baza acordului de readmisie încheiat de România și Ucraina.



Recomandări

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore
Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore

Zeci de percheziții la polițiști de frontieră și vameși suceveni, inclusiv în PTF Siret și PTF Vicovu de Sus

Zeci de percheziții la polițiști de frontieră și vameși suceveni, inclusiv în PTF Siret și PTF Vicovu de Sus
Zeci de percheziții la polițiști de frontieră și vameși suceveni, inclusiv în PTF Siret și PTF Vicovu de Sus

Autoritățile locale vor un pod pietonal în zona podului rutier de pe DN 2E, între Vicovu de Sus și Vicovu de Jos, care a fost demolat