Sprijin

Parlamentarii PSD vor iniția un amendament la rectificarea bugetară pentru finanțarea noului spital din Fălticeni



Spitalul Municipal Fălticeni
Spitalul Municipal Fălticeni

Parlamentarii PSD vor depune un amendament la viitoarea rectificare bugetară pentru alocarea întregii sume necesare pentru deschiderea noului Spital Municipal din Fălticeni. Anunțul a fost făcut, sâmbătă, de președintele PSD și al Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, după ce a vizitat această unitate spitalicească. Marcel Ciolacu și primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, au vizitat spitalul, alături de ei fiind prezenți și președintele PSD Suceava, senatorul Ioan Stan, candidatul social-democrat pentru președinția Consiliului Județean, Mirela Adomnicăi, dar și alți doi lideri naționali ai PSD, Paul Stănescu și Vasile Dîncu. În cadrul vizitei, primarul Cătălin Coman i-a spus liderului PSD că în momentul de față clădirea este finalizată în totalitate, a început achiziția de echipamente, însă fondurile primite de la Ministerul Sănătății nu sunt suficiente. Cătălin Coman a spus că pentru a finaliza dotarea spitalului, Primăria Fălticeni a contractat un credit.
Într-o conferință de presă susținută după vizita la spital, Marcel Ciolacu, a spus că primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, are nevoie de susținerea PSD pentru ca la următoarea rectificare să primească toți banii de care mai are nevoie pentru deschiderea noului spital. „Totuși să alocăm banii, chiar dacă Guvernul a tot amânat. O să facem amendamentul necesar astfel încât să fie alocați toți banii. Să nu fie și acest ultim efort susținut tot de locuitorii din Fălticeni”, a precizat Ciolacu.
De precizat că primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, a anunțat, recent, că noul spital municipal va fi funcțional în această toamnă.



Recomandări

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului
Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Aproape 50 de tineri tenismeni s-au întrecut la turneul Tenis 10 MPG, organizat de ACS „Nada Florilor” Fălticeni

Aproape 50 de tineri tenismeni s-au întrecut la turneul Tenis 10 MPG, organizat de ACS „Nada Florilor” Fălticeni
Aproape 50 de tineri tenismeni s-au întrecut la turneul Tenis 10 MPG, organizat de ACS „Nada Florilor” Fălticeni

Casa Tatos din Fălticeni și-a recăpătat strălucirea de acum 150 de ani printr-un proiect de reabilitare finanțat de primărie și Consiliul Județean

Casa Tatos din Fălticeni și-a recăpătat strălucirea de acum 150 de ani printr-un proiect de reabilitare finanțat de primărie și Consiliul Județean
Casa Tatos din Fălticeni și-a recăpătat strălucirea de acum 150 de ani printr-un proiect de reabilitare finanțat de primărie și Consiliul Județean